2024. július 17., szerda

Piacorientált tudomány

Szeged és Újvidék együttműködése a tudományos kutatás-fejlesztés-innováció területén – Az EU által pénzelt MORDIC projektum célja technológiai parkok létesítése a két városban

Ezt a térséget érinti az IPA-program

A Szegedi Tudományegyetem és a DEAK Zrt. az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karával júliusban indította be a MORDIC elnevezésű multidiszciplináris projektumot, melynek célja a közös és piacorientált kutatási-fejlesztési lehetőségek fejlesztése a térségben. A nyitókonferenciát szeptember 10-én Szegeden tartották meg, az első munkajellegű találkozóra pedig tegnap Újvidéken került sor a műszaki kar dísztermében. A Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében megvalósuló projektum zárókonferenciája a jövő év októberében esedékes.

Az Európai Unió által pénzelt projektum célja a két térség, a két város és a két egyetem közötti együttműködés fejlesztése a kutatás-fejlesztés-innováció területén. Ennek konkrét eredményeként olyan előkészítő terveket állítanak össze, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy mindkét városban technológiai park, de mindenképpen a kutatókat és a vállalatokat közösen kiszolgáló infrastruktúra épüljön meg – mondta a projektumról Gyulai Tamás, a DEAK Zrt. vezetője.
Határon átnyúló, magyar–szerb határ menti programot terveznek a szervezők. A Szegedi Tudományegyetemen – és a DEAK Zrt. égisze alatt is – dolgoznak szoftverfejlesztők kooperációs kutatásokban, ennek alapján, valamint a földrajzi közelség apropóján is kézenfekvő volt az Újvidéki Tudományegyetem Műszaki Kara partnernek a szoftvertechnológiai park kialakításához. A projektum operatív végrehajtói, megvalósítói a két egyetem szakemberei közül kerülnek ki, jóllehet a cél az alkalmazhatóság, az egyetemi tudás elérhetővé tétele a gazdaság számára, a tudomány piacorientált alkalmazása.

A tegnapi összejövetel résztvevőit üdvözölte dr.Pavle Sekeruš, az Újvidéki Egyetem tudományügyi és nemzetközi kapcsolattartási prorektora, dr. Ilija Ćosić, a Műszaki Tudományok Karának dékánja, Ljiljana Kundaković, a tudományos és technológiai fejlesztési minisztérium képviselője, Branislav Bugarski, a Beruházást Támogató Alap igazgatója, majd Vojin Šenk, az újvidéki Műszaki Kar professzora, magyar részről pedig Liszkai Péter és Gyulai Tamás (DEAK Zrt.), dr. Mucsi László, a Szegedi TE tanára. A felszólalók egyöntetűen megállapították, hogy mindkét város egyeteme megkezdte tudományos technológiai park létesítését, ami egy fejlettebb formája az együttműködésnek, az érdekszövetkezésnek az inkubátorok és a klaszterek után. A technológiai parkok lehetővé teszik a tudomány és a gazdaság, a kutatók és a vállalkozók szoros együttműködését, valamint a partnerek körének egyszerű szélesítését.

Újvidéken már megvannak az elképzelések, hogy hol fog elhelyezkedni a jövőbeni technológiai park, mely lehetővé teszi majd a szellemi termékek közvetlen menedzselését és hasznosítását a gazdaságban.