2024. november 24., vasárnap

Amikor kétszer hat kevesebb, mint tizenkettő

Mit ígér az OTP Bank a takarékossági héten?
Fejes Viktor (Fotó: Ótos András)

Ennek jártunk utána Újvidéken a pénzintézet Felszabadulás sugárúti irodaházában, ahol Fejes Viktort, a gazdasági szektor vezetőjét megkérdeztük, hogy meddig tart náluk a takarékossági hét.

– Nálunk is, mint legtöbb helyen, a takarékossági hét majd egy hónapig tart, azaz november vége tájáig, addig, amíg érdeklődés mutatkozik a kínálataink iránt. Mi is igyekeztünk kedvező ajánlattal kedveskedni az ügyfeleinknek. Ezúttal két dologra összpontosítottunk, egyféle hűségcsomagot kínáltunk fel azoknak, akik nálunk bankolnak, de mivel szeretnénk újabb takarékoskodókat is csalogatni hozzánk, így rájuk is gondoltunk. Mindezt figyelembe véve négy ajánlattal álltunk elő, van Bónusz, Gold, hagyományos Basic és E számlacsomagunk.

Ezeknek a csomagoknak mik a sajátosságaik?

– Az, hogy az ügyfél saját maga állíthatja össze, hogy mi az, ami számára legfontosabb kérelem és igény egy banknál, tehát melyik termékünket szeretné igénybe venni. Bizonyos csomagnál az ügyfél pluszdíjazásban részesül, ilyen például a Bónusz, amely a kedvező kamat mellett a promó időszakban jutalomkamattal is jár, ami 0,2 százalék. Tehát a Bónusz lekötés 7 hónapra szól a mostani kampány idején, eurókötvény esetén 7 százalékos kamatot adunk, és a plusz 0,2 százalékos kamat járul hozzá. Ezen felül a Bónusz csomag még sok minden mást is magába rejt, például hagyományos dinár vagy deviza folyószámla, takarékossági számla, elektronikus bankolási lehetőség, OTP-direkt és SMS-szerviz is az ügyfél rendelkezésére áll. Megjegyzem, a takarékossági időszakban lekötött eurós összegnek legalább egy euróval meg kell haladnia az 5000 eurót. Ezúttal még azt a lehetőséget is kínáljuk, hogy átváltás esetén a számlán lévő dinárra vagy devizára vonatkozóan a középárfolyamot fogjuk érvényesíteni.

Miért esett a választásuk éppen 7 hónapos lekötési időszakra?

– Mi a hosszú távú együttműködésre fektettük a hangsúlyt, és talán nem árulok el titkok, ha elmondom, hogy a 7 hónap lejárta után szeretnénk ismételten megjutalmazni az ügyfeleinket, ami minden bizonnyal a jövő évi takarékossági hét kezdetéig fog tartani, hogy akkor is tudjanak majd élni a promóciós lehetőséggel.

Sok bank az idén inkább a dinárbetétekre fektette a hangsúlyt.

– Mi is igyekeztünk vonzóvá tenni a dinárbetéteket. Ezúttal az úgynevezett lépcsőszerű kamatozást találtuk a legjobb megoldásnak. Ez az úgynevezett OTP-tempó számla amelynek az a titka, hogy hónapról hónapra egyre nagyobb kamattal jár. Például ha az ügyfél hat hónapra legalább 5000 dinárt leköt, akkor az első 30 napig folytonosan fizethet be összeget a számlájára, amíg el nem éri azt az összeget, amelyre majd szól a szerződés, s mi az első hónap után 4 százalékos kamatot számítunk fel, majd a kamat minden hónapban gyarapodik. Például az 5., 6., 7., 10. és az utolsó hónapban 22 százalékra. Hat hónapig nem is kell az összes pénzt a bankban tartani folyton, hanem bizonyos összeget felvehet az ügyfél, viszont a kamat akkor is jár érte. Ugyanez a változat érvényes egy évre is. Az OTP-tempó egyéves időszakban is 4 százalékos kamatról indul, s a végén 25 százalékkal fejeződik be.

Melyiket érdemesebb igényelni?

– Mindenképpen az egyéves lekötés esetén jobban jár az ügyfél, mert ha kétszer hat hónapra köti le az összeget, azért kevesebbet kap, mint ha egyszer 12 hónapra szerződik.

Devizalekötés esetén ki fizeti az összeg után járó 10 százalékos adót?

– Természetesen az ügyfél. Az általunk megszabott százalékba ezt nem építettük bele, mert mi a csomagot bruttóban számítjuk fel. Egyébként csak a devizatakarék után kell 10 százalékos adót fizetni, a dinár- után nem. A devizatakarékoskodás feltétele, hogy több mint 5000 euró legyen a számlán, ami azt jelenti, hogy mondjuk 5001 euró, s azért nemcsak a Bónusz csomag esetén, hanem a Gold számlacsomagra vonatkozólag is 7 százalékos kamatot fizetünk a héthavi lekötésre. Ezenkívül az említett Gold csomagnál hitelkártya is jár az ügyfélnek és utazási biztosítás a svájci Basler biztosítócégnél. Ezentúl ebben az esetben is érvényes az a pluszkedvezmény a 0,2 százalékos kamattal.

Az eurón kívül más valutában érdemes-e takarékoskodni önöknél?

– Természetesen igen, de Szerbiában nem annyira jellemző, hogy az eurón kívül más devizában is takarékoskodnak a polgárok, s tapasztalatunk szerint a dinártakarékosság sem terjedt el különösebben. Ugyanis a piac és a helyi körülmények elemzése során feltérképeztük a terepet, és kiderült, hogy a betétek zöme devizaalapú, így ezt nem hagyhattuk figyelmen kívül akkor, amikor a mostani takarékossági akciónkat terveztük. A korábbi tapasztalataink alapján azt szűrhetjük le, hogy november folyamán minden évben megugrik a betétesek száma, és ez nem azt jelenti, hogy átpártolnak a kliensek az egyik bankból a másikba, hanem új pénz kerül a pénzintézetekbe. Ez azt sugallja, hogy növekszik a lakosság bizalma a bankokban, és az egyre jobb feltételek is ösztönzőleg hatnak rájuk. Ki kell használni az idei lehetőségeket, mert a jövőben biztos, hogy csökkenni fog a kamat, már az is nagyon elképzelhető, hogy jövőre. Ahogy közeledik az európai uniós csatlakozás, egyre nagyobb ütemben fog lesrófolódni a kamatláb, mert alkalmazkodni kell az európai uniós piac diktálta feltételekhez. Márpedig Európa-szerte sehol nincs ilyen magas kamatláb, mint Szerbiában. Ezért minden érdeklődőnek azt ajánlom, hogy használja ki a kedvezményes feltételeket és a hónap végéig éljen a lehetőséggel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás