2024. július 16., kedd

A helyettesek jobban keresnek, mint a miniszterek

Az igazságtalanság helyreállításához legalább két törvény meghozatala szükséges

A legmagasabb tisztséget betöltő állami tisztségviselőknek alacsonyabb a fizetése, mint munkatársaiknak, állítólag a köztársasági parlament elnök asszonyának kabinetfőnöke többet keres, mint a képviselőház elnöke. Erről a témáról cikkezett minap a belgádi Večernje novosti.

Az írásból kiderül, hogy az állami tisztségviselők egyetértenek abban, hogy nem érkezett el a kellő pillanat, hogy a fizetéseik befagyasztását feloldják, de amikor erről beszélnek, nyomban hozzáteszik, hogy itt a végső ideje, hogy felállítsák a fizetési mércét. Végre derüljön ki, hogy ki a főnök, ki a beosztott, s mindenki eszerint kapja a havi fizetését.

Azért van erre szükség, mert állítólag a mostani állás szerint a miniszterek helyettesei jóval többet keresnek, mint főnökeik, avagy a köztársasági parlament titkárának a helyettese is vastagabb borítékot visz haza havonta a főnökénél.

A Novosti értesülése szerint a tisztségviselők fizetésének értékelésére még nem érkezett el a kellő pillanat, állítólag ezt a kérdést csak akkor fogják behatóbban tanulmányozni, és talán orvosolni is, ha befejeződik a válság. Ugyanis az igazságtalanság helyreállításához, avagy az igazságtételhez az szükséges, hogy legalább két törvényt hozzanak, amelyekben rendeznék a választott és a kinevezett személyek és a pályázat alapján munkaviszonyba lépők fizetésének nagyságát.

Mlađan Dinkić gazdasági miniszter és kormányfőhelyettes a nyilvánosság előtt rendre azzal dicsekszik, hogy ő a havi fizetéséből él. Egyetért azzal, hogy a miniszterek jövedelmének befagyasztását egyelőre nem kell feloldani, ne ők legyenek az elsők ebben a sorban, ám azt nyomatékkal hangsúlyozza, hogy a miniszterhelyettesek nem kereshetnek többet a minisztereknél, és az is megengedhetetlen, hogy egyes közvállalatok igazgatói kétszer annyi fizetéssel dicsekedhessenek, mint maga a köztársasági elnök.

Íme néhány példa: A miniszterhelyettesek fizetése 125 000 dinár, azoké, akiknek több tíz éves szolgálati évük van, akár 10 000 dinárral is több lehet ennél. Ebből egyértelműen kiviláglik, hogy éppen annyit keresnek, mint a kormányfő vagy a köztársasági elnök. Tehát jóval többet, mint maguk a miniszterek.

Nenad Konstantinović, a köztársasági parlament adminisztratív bizottságának elnöke úgy vélekedik, hogy a helyzet a képviselőházban még inkább szemet szúr a fizetések tekintetében, mert nagyobbak a fizetések közötti eltérések, mint a kormányban. Például a képviselőház titkárának helyettese 114 000 dinárt visz haza havonta, tehát többet, mint maga a titkár és a képviselők. A képviselőházi elnök kabinetfőnökének nagyobb a fizetése, mint az elnök asszonynak, és a bizottság titkárának szerinte kétszer akkora a fizetése, mint az adminisztratív bizottság elnökének. Konstantinović szerint is ezt a kérdést törvénnyel kellene rendezni, konkrét mércében megszabni a kinevezett, választott és az állami közigazgatásban dolgozó személyek fizetését.

Sokaknak szemet szúr az is, hogy az úgynevezett önálló szervek, intézmények vezetői mennyit keresnek, gyakran ez az összeg is jóval meghaladja az ország első embereinek havi fizetését. Egyik közülük Saša Janković köztársasági ombudsman a maga 195 000 dináros fizetésével. Rodoljub Šabić adatügyi biztos 123 967 dinárt, Radoslav Sretenović állami revizor 106 000, Zorana Marković, a korrupció elleni ügynökség igazgatója pedig 96 000 dinárt keres havonta.