2024. szeptember 9., hétfő

Gazdasági hurrikán

Sötét előrejelzéseket sorakoztatnak az elkövetkező évre a szakemberek

A világgazdaság „nagy nevei” egyre több borúlátó előrejelzést jelentetnek meg a 2023. évre: napról napra olyan jelentések látnak napvilágot, amelyek mély gazdasági hanyatlásról, a pénzügyi rendszerek összeomlásáról és a pénzpiac kríziséről szólnak. A szakemberek szerint a „gazdasági hurrikánként” emlegetett krízis legkésőbb 9 hónap múlva lecsap. Kiemelik, hogy az elmúlt két évben tapasztalt geopolitikai összetűzések és feszültségek, hiányok és kamatemelkedések éppúgy előjelei a világgazdasági összeomlásnak, mint a rekordszintű infláció és az energiaválság.

A problémákra a krízis elejétől rendszeresen figyelmeztet a nemzetközileg elismert Nouriel Roubini. A New York Egyetem és a Yale Egyetem tanára, illetve a gazdasági és pénzügyi elemzésekkel foglalkozó RGE Monitor elnöke a pesszimista, de rendszerint megvalósuló előrejelzéseiről ismert. A 2008. évi gazdasági válságot is előrelátta, a jelenlegi elemzései szerint pedig az infláció globális pénzügyi összeomláshoz vezet. A központi bankok ugyanis még az előtt elállnak a monetáris politikájuk szigorításától, mielőtt az infláció teljesen megtörné működésüket – véli Roubini. A szakember megemlíti a részesedések 20 százalékos csökkenését, az ingatlanpiac teljes leállását az Egyesült Államokban, valamint a hitelpiac zuhanását. A gazdasági elemző hangsúlyozza, hogy az inflációt a kínálat negatív hatása miatt nem sikerül majd csökkenteni, ami ha nem is világszintű, de legalább nemzetközi szintű összeomlást okoz – mondta Roubini.

Az eddigi legsötétebb előrejelzését hozta nyilvánosságra Michael Berry gazdasági elemző is. Szerinte a tőzsdepiac teljes összeomlásával is számolni kell. Az amerikai gazdaság szerinte is a „szakadék szélén táncol”. Az inflációt figyelembe véve a reális jövedelmek 2,2 százalékkal csökkentek az Egyesült Államokban: a szakember ezt tartja a legjelentősebb tényezőnek, amely a „válságok anyjának eljövetelét” jelzi. Amikor a kriptovaluta lezuhan a billiós értékekről, és ugyanezt követik a tízmilliárdos részvények is, a Main Street veszteségeit egyes országok bruttó hazai termékeinek értékében lehet majd mérni – figyelmeztet a gazdasági elemző, akinek 95 százalékban megvalósultak eddigi előrelátásai.

A hihetetlen mértékű infláció, a kamatlábak hirtelen növekedése, illetve az orosz–ukrán konfliktus olyannyira kiürítette a nemzetközi tartalékokat, hogy már 6–9 hónap múlva mélységes hanyatlás következhet be a világgazdaságban – mondta Jamie Dimon, a JP Morgan Chase Bank vezérigazgatója. Kiemelte: Európa már most küzd a recesszióval, de nemsokára az Egyesült Államok és a világ is követi. A legnagyobb befektetési bank vezérigazgatója korábban már kérte a befektetőket, hogy készüljönek fel a „gazdasági hurrikánra”.

A világgazdaság súlyos hanyatlását az olyan mérsékletesebb előrejelzések is megerősítették mint amilyeneket a Goldman Sachs befektetési bank és pénzügyi szolgáltató jelentetett meg: a szakemberei szerint 30 százalék esély van az amerikai piac összeomlására. A hasonló tevékenységet folytató Morgan Stanley multinacionális nagyvállalat ugyanezt 35 százalékra becsülte a következő évre vonatkozólag. A globális hanyatlás reális veszélyét David R. Malpass, a Világbank elnöke, illetve Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap igazgatója is megerősítette. Mindketten úgy vélik, hogy az infláció okozta problémák túlélik az orosz–ukrán konfliktus befejezését is.