2024. szeptember 9., hétfő

Mennyi orosz gázt vásárolna Európa?

Az oroszok a Török Áramlatra helyeznék a hangsúlyt

Ankara még mindig nem tudja, hogy az európai uniós tagállamok mennyi orosz földgázt vennének azon a vezetéken keresztül, melynek Törökország területén lenne a csomópontja – hozta nyilvánosságra a TASS orosz hírügynökség, török államközeli forrásokra hivatkozva. Egyes uniós országok ugyanis készek arra, hogy visszatérjenek az nukleáris energia termelésére, és megőrizzék függetlenségüket az orosz gáztól – írják.

A bizonytalan uniós érdeklődés ellenére a Török Áramlat jelentőségét hangsúlyozza az orosz és a török vezetés is. Az energetikáért és természeti forrásokért felelős török miniszter, Fatih Dönmez kedden bejelentette, hogy országa kész tárgyalni annak a gázcsomópontnak a megvalósításáról, amelynek beüzemeltetésére Vlagyimir Putyin orosz elnök tett ajánlatot. Mint arról október közepén beszámoltunk, a javaslatot az Ázsiai Együttműködési és Bizalomerősítő Konferencián (CICA) tette meg az orosz elnök a török hivatali partnerének, Recep Tayyip Erdogannak. Putyin akkor a Törökországon átvezető útvonalat nevezte az Európai Unióba szállítandó gázexport „legmegbízhatóbb útvonalának”, hozzátéve, hogy nem csupán ellátóközpontról lenne szó, hanem az árak meghatározásának a helyszínéről is.

Putyin egyébként már a Moszkvában megrendezett Orosz Energiahét 2022 rendezvényen hangsúlyozta: Oroszország kész növelni a gázszállítást Európába. Már akkor példaként említette a törökországi csomópont lehetőségét, amely kiválthatná az egyébként soha be nem üzemelt, a Balti-tengeren lévő Északi Áramlat 2-t – mondta az asztanai találkozón az orosz elnök. Azóta a Kreml is megerősítette, hogy komoly lehetőséget tanúsít a Török Áramlatnak. A Szputnyik tudósítása szerint az orosz vezetés szóvivője, Dmitrij Peszkov a sajtótájékoztatóin rendszerint emlegeti a fővezeték kapacitásának növelését és szélesítését.

A Török Áramlat egyébként a Fekete-tenger mélyén húzódik, Oroszországtól a török tengerpartig. Törökországból szárazföldi vezetéken jut tovább az orosz gáz Görögországig, Bulgáriáig, Észak-Macedóniáig, Szerbiáig és Magyarországig. A 930 kilométer hosszú gázvezetéken keresztül jelenleg évente 31,5 milliárd köbméter gázt szállíthatnak Európa felé.