2024. szeptember 3., kedd

Marxizmus újratöltve

A különböző ideológiák harca az egész világon, de a hazai körülmények között is, egyre jobban kiéleződik. Érvényes ez a politikai, vallási és a gazdasági ideológiák esetében is. Mind ritkábban találkozhatunk elfogulatlan véleményekkel. Lehet, puszta utópia ma már az is, hogy vannak még a realitást folyamatosan kereső, pártatlan, csak a szakmai szempontokat szem előtt tartó gondolkodók.

Marx nevét említve ezeken a tájakon a legtöbb esetben az ember azonnal a megvetés reakcióját tapasztalja, amíg például a róla elnevezett tudomány, a marxizmus csupán pár évtizede még iskolai tantárgyként szerepelt. Ennek ellenére az idősebb korosztály sem tud sokat Marxról, sokakból azonban ennek ellenére már a neve említése is ellenszenvet vált ki. Ugyanakkor még ezek az emberek is gyakran őszintén beismerik, akkor éltek jobban, és – ami szintén nem mellékes – akkor érezték magukat jobban, amikor iskoláinkban még tantárgy volt a marxizmus. Persze, ebből nem lehet olyan egyenes következtetéseket levonni, hogy az össztársadalmi jólét az iskolai tantárgyak nevétől függ. Tény viszont – ezt már nyugaton is tabuk nélkül elismerik – Marxnak elméleti síkon voltak valóban zseniális és korszakalkotó megállapításai és felfedezései. Felismerte például azokat az összefüggéseket, hogy a kapitalizmust olyan törvényszerűségek uralják, melyek a rendszert végül kivonják az ésszerű irányítás lehetőségének keretein kívülre, ezért félelmetesen veszélyes krízishelyzetek állhatnak elő, sőt törvényszerűen elő is állnak.

Ha próbálunk mégis a lehetőségekhez mérten a realitás talaján mozogni, akkor nincs okunk sem rajongani érte, sem pedig elvetni vagy megvetni Marx munkásságát. Azt is fegyelembe kell venni, hogy Marx kora óta sok minden megváltozott, vannak viszont jóformán örökérvényűnek tekinthető marxi megállapítások is. Mivel egy egészen más korban élt, nyilván hiába keresnénk műveiben és gondolatai között a mai értelemben vett globalizáció teljes és pontos értelmezését. A mostanra kiteljesedő globalizáció nyomai azonban már Marx korában is megvoltak, akárcsak az ázsiai termelési mód gyökerei.