Testükkel őrzik a gyár vagyonát (Fotó: Kecskés István)
Nem engedték be a nagybecskereki IPOK kukorica-feldolgozó rt. dolgozói csütörtökön a gyárba a hitelezőket és a helybeli alapfokú bíróság végrehajtóját, akik a korábban összeírt vagyont akarták lefoglalni. A dolgozók a végrehajtónak felmutatták a városi képviselő-testület által alapított tényfeltáró bizottság záradékait, amelyben a gyár vagyonának megőrzését szorgalmazzák. Hivatkoztak Mileta Mihajlov polgármesterre is, aki a végrehajtók megjelenése előtt szintén azt sugallta nekik, hogy ne engedjék meg a vagyon elvitelét. Miután belátták, hogy nem bírják elvégezni a feladatukat, a végrehajtó és a hitelezők dél körül elhagyták a gyárat. Sem incidens, sem komolyabb szóváltás nem történt. Hivatali személy munkájának meggátlása, illetve jogerős bírósági ítélet végrehajtásának akadályozása miatt a bíróság feljelentést tehet a munkások ellen.
Lidija Radin, az IPOK önálló szakszervezetének vezetője megerősítette, hogy nem engedték be a gyárba a bírósági végrehajtót, és ez így lesz mindaddig, amíg nem rendeződik a gyár helyzete. Mint mondja, azt ismételgetik nekik, hogy legyenek türelmesek, majd a gyár vagyonát elkobozzák a többségi tulajdonostól, akár a Žitoprodukt esetében történt. Az IPOK többségi tulajdonosa pedig továbbra is Zoran Ćopić újvidéki üzletember, akit azzal gyanúsítanak, hogy vállalatának több százmilliós kárt okozott. Ćopićot Darko Šarićtyal hozták kapcsolatba, és híresztelések szerint a boszniai Szerb Köztársaságban tartózkodik.
Miközben a rendőrség a gazdát keresi, addig az IPOK-ban immár kilencedik hónapja nem dolgoznak, a hitelezők pedig bírósági úton próbálják megfizettetni kinnlevőségüket. A dolgozók szinte hetente tartanak tiltakozó felvonulást a városban. Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatási titkár nemrég azt ígérte, hogy az IPOK problémáját köztársasági szintre emelik és állami vagyonkezelő kinevezését kezdeményezik, aki majd ideiglenesen átveszi a gyár irányítását, amíg végleg nem rendeződik annak jogi státusa. Ezzel pedig lehetővé válna a termelés újraindítása is, amely tavaly április óta szünetel. Értékelése szerint 500 vagon kukorica feldolgozása után – egy hónap elteltével – már több mint húszmillió dinár lenne az IPOK pénztárában.
Az IPOK-ban 2006 márciusában indult csődeljárás 2009 augusztusában fejeződött be, de a többségi tulajdonos azóta nem mutatott kellő akaratot a termelés újraindítására. Pedig az 1954-ben alapított keményítőgyárnak nem csupán helyi, hanem regionális jelentősége van. A 228 dolgozót májusban küldték kényszerszabadságra és azóta bizonytalan a sorsuk. Legutóbb a 2010. februári hónap bérét fizették ki nekik. A gyárban nincs áram, se víz, magtáruk pedig üres.