Nagybecskerek megroggyant gazdaságából kevés olyan hír érkezik, mint a minapi bejelentés: a horvát többségi tulajdonú Radijator fűtőtestgyárban valamivel több mint ötmillió eurós beruházásnak köszönhetően kétszáz munkahelyet teremtenek. Új termelési vonal létesül az öntvények formázására, bővítik és felújítják az öntöde meglévő munkacsarnokát. A nagybecskereki gyár sok éven keresztül a fűtőtestek gyártásáról volt ismert, mostanában inkább a kéményeknél, csatornázásnál használt csövek és aknafödémek gyártásával foglalkoznak.
A termékkínálat megváltoztatása a jelekből ítélve jó üzleti fogás volt, mert éppen az új termékek iránti érdeklődésnek köszönhetően bővül a gyár. Ezzel gyakorlatilag megkétszereződik a kapacitásuk, és lehetőség nyílik újabb, magasabb megmunkálási szintű termékek bevezetésére. A termékeik nagyobb részét, akárcsak most is, exportálni fogják. A gyárban jelenleg négyszázan dolgoznak és a beruházás hatására a foglalkoztatottak száma hatszázra emelkedik. Az építészeti munkálatokat és a gépek beszerelését várhatólag ez év végéig elvégzik. Az új termelési vonal beindítását pedig a jövő év első negyedére tervezik, amikorra esedékes az új dolgozók felvétele is. A gépek és a felszerelés nagyobb részét már beszerezték, és biztosított a beruházáshoz szükséges összeg.
A részvénytársaságként működő gyár vagyonának az 50,6 százaléka egy horvát konzorcium (Ljevaonica Bjelovar, Ljevaonica Produkt és az Aqua trgovina) kezében van, amely eddig több mint kétmillió eurót beruházott Nagybecskereken. Tavalyi forgalmuk megközelítette a 11 millió eurót, a 2011-es évre pedig 16 millió eurós forgalmat terveztek. A nagybecskereki öntöde elsősorban kivitelre termel. Termékeiket Spanyolországba, Olaszországba és Németországba exportálják, az új termelési vonal termékeit pedig Franciaországban, a Közel-Keleten, Romániában és Bulgáriában szándékozzák értékesíteni. A kivitelhez szükséges minden engedélyük megvan.
A nyolcvanéves Radijator az egyetlen talpon maradt fémipari vállalat a Béga menti városban. A nagybecskereki község gazdaságának a végnapjai éppen a fémipari vállalatok összeomlásával kezdődtek. Előbb szétesett a Metind, a fémipart összefogó összetett szervezet, aztán lassan egyenként tönkrementek a vállalatok is. A kilencvenes évek elején a Radijatornak is több mint 1400 dolgozója volt, a létszámleépítés mégsem okozott szociális feszültséget.