2025. január 12., vasárnap

Beleszól(ná)nak a részvényesek (is)

A nagybecskereki Žitoproduktban a rendkívüli közgyűlés összehívását sürgetik
A Žitoprodukt péksége (Fotó: Kecskés István)

Az állam az év elején ideiglenesen átvette a nagybecskereki Žitoprodukt malom- és pékipari vállalat irányítását, miután felmerült annak a gyanúja, hogy törvénytelen módon jutott vagyonához Đorđe Božić, a vállalat többségi tulajdonosa és vezérigazgatója. Ugyanakkor megfeledkezett az 1305 részvényesről, akinek a tulajdonában van a Žitoprodukt részvényeinek a 28,2 százaléka. Ezért a részvényesek részesedést követelnek a gyár irányításban.

Sima Gruesku vezérigazgató, (akit az állami tulajdon ellenőrévé neveztek ki) a minap megkapta a beadványt, amelyben a részvényesek a rendkívüli közgyűlés összehívását sürgetik. Mint ahogy Ljubomir Jurišić, a kisrészvényesek egyesületének elnöke mondja, statútummódosítást javasolnak, amely lehetővé tenné az igazgatóbizottság bővítését a kisrészvényesek két képviselőjével. Ugyanakkor a részvénytulajdonosok kezdeményezik a gyár vagyona egy részének az eladását is, hogy visszafizethessék a bankkölcsönöket és letöröltessék a Žitoprodukt vagyonára nehezedő jelzálogot.

A részvényeseknek korábban sok vitája volt Đorđe Božić tulajdonossal, aki szerintük nem volt hajlandó együttműködni velük, így nem élhettek a részvényeseket megillető jogaikkal sem. Bírósági pereket is indítottak a gazda ellen, de az állami szervek akkor nem állapítottak meg törvényszegést a gyár privatizációjával kapcsolatban. Többek között azzal terhelték, hogy 2009-ben jelzálogosította az egész gyárat, vele együtt pedig a kisrészvényesek vagyonát is, azok tudta és beleegyezése nélkül. Az ennek fejében kapott négymillió eurós kölcsönből pedig Negotinban, Kobišnicán, Jakovón és Szendrőn (Smederevo) vásárolt ingatlanokat. De közben „elfelejtette” azokkal megnövelni a Žitoprodukt vagyonát, illetve emelni a részvények értékét. A részvények értéke közben ezer dinárról 785 dinárra csökkent. Ezért a részvényesek az így vásárolt ingatlanok eladását kezdeményezik, már csak azért is, mert nem hoznak semmilyen hasznot a nagybecskereki gyárnak.

Aztán az elmúlt év közepén Božićtól mégis (ideiglenesen) elvették a gyár irányítását. Ugyanis az igazságügyi minisztérium bejelentette, hogy a bűncselekmények elkövetésével gyanúsított PIK Zemun tulajdonosaitól ideiglenesen elkoboztak 550 hektár termőföldet, tíz lakóházat és lakást, tíz vállalatot és nagyobb mennyiségű részvényt, pénzt, személygépkocsikat. A gyanúsítottak között van Đorđe Božić, a Žitoprodukt többségi tulajdonosa. Az üzletember 2006 tavaszán 88 millió dinárért vásárolta meg a nagybecskereki vállalat többségi tulajdonát (72,8 százalék). A Žitoprodukt irányítását azonban csak az év elején vehette át az állami vagyonkezelő.

A részvényesek remélik, hogy a vállalat új vezetése majd megértést tanúsít a követeléseik iránt, és lehetővé teszi számukra azt, hogy rendelkezzenek a vagyonukkal, azzal pedig hozzájárulnak majd a gyár talpra állításához. A gyár péksége nagy nehézségek mellett működik, a 150 dolgozónak pedig hat havi bérrel tartoznak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás