2024. július 18., csütörtök

(Újra) vakvágányon a Šinvoz

Dolgoznának a nagybecskereki vagongyár foglalkoztatottjai
Megindoklás nélkül maradtak megrendelés nélkül (Fotó: Kecskés István)

Munka hiányában az év elején nem hosszabbították meg a munkavállalási szerződését a nagybecskereki Šinvoz vasúti szerelvényjavító vállalat 125 dolgozójának, de veszélybe került mind a 250 dolgozó megélhetése, végső soron a vasúti szerelvényjavító vállalat fennmaradása. A dolgozók ezért levélben fordultak Mlađan Dinkić gazdasági és régiófejlesztési miniszterhez, azt kérve, hogy a nagybecskereki gyár is kapjon munkát a szerbiai vasútiszerelvény-felújítási projektumban. Az elmúlt két év alatt ugyanis a nyolc szerbiai vagongyártó és javító gyár közül hét kapott munkát a Szerbiai Vasúttól, csupán a nagybecskereki nem. Eddig az állam volt a Šinvoz legnagyobb megrendelője, levételét a listáról nem indokolták meg.

A Šinvoz 250 dolgozójának Mlađan Dinkićhez írt levelében hangsúlyozzák, hogy az elmúlt két évben sikeresen teljesítették a villanymotorok felújításáról kötött szerződésbe foglaltakat Belgrád város részére, akárcsak a NIS és a nagykikindai MSK által megrendelt munkákat. A dolgozók remélik, hogy 2011-ben megteremtődnek a feltételek arra, hogy a Šinvoz a többiekkel egyenrangú helyzetbe kerül a vagongyártási és felújítási programban. A dolgozókat fogadta Mileta Mihajlov, Nagybecskerek polgármestere, a levelet pedig továbbították Rasim Ljaljić munkaügyi miniszternek, Bojan Pajtić tartományi kormányfőnek, Miroslav Vasin foglalkoztatásügyi titkárnak és Milovan Markovićnak, a Szerbiai Vasútak közvállalat vezérigazgatójának.

A 2004-es magánosítás után a Šinvozban 2007 novemberében csődeljárás kezdődött, amely 2009-ig tartott. A csődeljárás befejezése és az átszervezés után 2009 közepén újraindult a munka, és tavaly már 250-en dolgoztak a vállalatban. Radomir Miljuš vezérigazgató az utóbbi hetekben arra figyelmeztetett, hogy nem lesz könnyű megszervezni a munkát 2011-ben, mert a költségvetésből finanszírozott szerb vagongyártási projektumban a nagybecskerekiek nem kaptak helyet.

Az előállt helyzetre eddig csupán a Szerbiai Szociáldemokrata Párt helyi bizottsága reagált – de a másik oldal szemszögéből. Szerintük a magánosítás során valójában kifosztották a gyárat, miközben munka nélkül maradt több száz dolgozó. Azok, akik csődbe juttatták a gyárat, most a gazdasági válság áldozatainak akarják bemutatni magukat, és semmiképpen sem kerülhetnek partneri pozícióba az állammal. Emlékeztetnek Mlađan Dinkić korábbi nyilatkozatára, aki 2007-ben megalapozottnak mondta a Šinvoz privatizációja, és a későbbi csődeljárás tisztaságát firtató gyanúsítást. A miniszter vizsgálatot is ígért. Mileta Mihajlov polgármestert pedig arra emlékeztetik, hogy két évvel ezelőtt a helyi parlament egyhangúlag megszavazta a Šinvoz tényfeltáró bizottságának jelentését, amelyben megállapítják, hogy a csődeljárást szándékosan idézték elő. A fentiek miatt az illetékeseknek nem szabad közreműködniük a visszásságok elkendőzésében, hanem azon kell(ene) dolgozniuk, hogy kiderüljön az igazság a Šinvoz magánosításáról, hogy a vétkeseket megbüntessék, a gyárat pedig újraindítsák – áll abban a közleményben, amelyet az Szerbiai Szociáldemokrata Párt nevében Mita Lisica, a Šinvoz egykori dolgozója írt alá.