2025. január 12., vasárnap

Újraindul az IPOK?

Nagybecskerek

A nagybecskereki önkormányzat képviselői, a tartományi és a köztársasági kormány közreműködésével intenzív tárgyalásokat folytatnak a helybeli IPOK kukorica-feldolgozó rt. újraindításáról. A Demokrata Párt városi bizottságában közölték, hogy a tárgyalást a hét elején folytatják. Állítólag sikerült megegyezésre jutni az AIK Bankkal, a gyár legnagyobb hitelezőjével (hatmillió eurós jelzáloguk van a nagybecskereki keményítőgyárra) és stratégiai partnerükkel. Elsősorban ennek a megállapodásnak köszönhetően a gyár berendezésének a nagyjavítása után újraindíthatják a termelést, amely tavaly április óta szünetel.

Miroslav Tubić, a gyár privatizációját vizsgáló tényfeltáró bizottság elnöke minap kifejezte elégedetlenségét, amiért a helyi parlament által elfogadott jelentés nyomán egy tapodtat sem javult a keményítőgyár helyzete. Nem indult újra a termelés, a gyár magtára üres, megvonták tőlük az áramszolgáltatást, lekapcsolták a telefonokat, a bírósági végrehajtó pedig folyamatosan foglalja le és árverezi el az eladósodott gyár vagyonát. Ez utóbbi meggátolása céljából a dolgozók leláncolták a gyárkaput, de a végrehajtók, rendőri közreműködés mellett, mégis kinyittatták az kaput. Az utóbbi napokban híre ment annak, hogy vannak érdeklődők a gyár újraindítására. Miroslav Tubić szerint azonban okulva a rosszul sikerült magánosításból, most átláthatóbb tárgyalásokat kell(ene) vezetni, nem pedig kabinetekben, zárt ajtók mögött egyezkedni.

Az IPOK válsága évek óta tart. Többszöri igazgatóváltás után a gyár többségi tulajdona Zoran Ćopić újvidéki üzletember kezébe került. A helyzetük azonban ezután sem javult. 2006-ban csődeljárás indult, az átszervezési tervet pedig 2007 februárjában fogadták el. Az újraindulás azonban nem sok sikerrel járt. Tavaly május elsejétől a 230 dolgozó leállt a termeléssel. Miközben a gazdát hónapok óta nem látták, híre ment annak, hogy a gyárba Darko Šarić piszkos pénzéből is került. A nagybecskereki városi képviselő-testület tavaly december 22-én, elfogadta az IPOK privatizációját vizsgáló tényfeltáró bizottság jelentését. Ebben kötelezték az önkormányzatot, hogy követelje az állami szervektől a gyár privatizációja és átszervezése körüli ügyletek tisztázását, és a lehető legrövidebb időn belül, indítsák újra a termelést a gyárban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás