2024. szeptember 8., vasárnap

Jelentős összegű készenléti hitel áll Szerbia rendelkezésére

Jóváhagyta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) végrehajtó igazgatóinak bizottsága a november 2-án zárult belgrádi tárgyalásokon született megállapodást, mely szerint 2,4 milliárd eurós készenléti hitelt bocsát Szerbia rendelkezésére, 24 hónapos időszakra, a megbeszélt gazdasági program támogatására. A hírt a Szerb Nemzeti Bank (NBS) közölte, hozzátéve, hogy a nemzetközi pénzintézet ezzel a szerkezeti reformok folytatását segíti, különös tekintettel az energetikai szektorra.

Beograd, 11.02.2021. - Premijerka Ana Brnabic i ministar finansija Sinisa Mali predstavili su novi paket mera podrske privredi i gradjanima, danas u Palati Srbija u Beogradu. (BETAPHOTO/MILO

Siniša Mali: A 2,4 milliárd euró egy részét a válság következményeinek enyhítésére fordítjuk (Fotó: Beta)

Az NBS-közlemény szerint a végrehajtó igazgatók testülete a legutóbbi, Politikai Koordinációs Eszköz (PCI) elnevezésű tanácsadói együttműködési program harmadik felülvizsgálata keretében kedvezően értékelte Szerbia eredményeit és reformbarát politikáját, és ennek alapján a PCI-programot pénzügyi támogatást is jelentő megállapodással váltották fel. A 2023–2024-es időszakban Belgrád gazdasági törekvései a makrogazdasági és pénzügyi stabilitás megőrzésére, valamint arra irányulnak, hogy az ország minél sikeresebben ellenálljon az energiaválságnak. „Az IMF értékelése szerint a szerbiai gazdaság a kockázatok elhárításához megfelelő védelmi mechanizmusokkal rendelkezik: jelentős mennyiségű devizatartaléka van, külső és belső adóssága mérsékelt szintű, bankszektora kellő tőkével bír, fizetőképes” – közölte az NBS. Jorgovanka Tabaković bankkormányzó szavai szerint a most jóváhagyott készenléti hitel pótlólagos támogatást jelent a globális kihívásokra való megfelelő reagáláshoz, egyúttal pozitív jelzés a potenciális beruházók felé.

Siniša Mali pénzügyminiszter kitűnő hírnek tekinti a hétfőn este nyilvánosságra hozott jóváhagyást, amely után immár biztosra vehető, hogy Szerbia nem áll le a szerkezeti reformokkal. „Várható volt egy ilyen határozat a végrehajtó igazgatók bizottságának részéről, miután az IMF szakértőivel Belgrádban két héten át tárgyaltunk, és meggyőződtek a közpénzügyek rendezettségéről és a reformok iránti elkötelezettségünkről. A 2,4 milliárd euró egy részét a válság következményeinek enyhítésére fordítjuk, másik része elővigyázatossági intézkedésként szolgál a további gazdasági zavarok esetére. A hitelmegállapodás garancia arra, hogy folytatódnak a strukturális reformok és hogy az energiaszektorba való nagyobb beruházásokra összpontosítunk” – fogalmazott közleményében a tárcavezető. Megjegyezte, az utóbbi három évben a kormány több mint kilencmillió euróval támogatta a gazdaságot és a lakosságot, és továbbra is a gazdasági élet támasza lesz, miközben igyekszik megőrizni a lakosság életszínvonalát.

A Jan Kees Martijn vezette IMF-küldöttség a szerbiai tárgyalások befejeztével november elején azt állapította meg, hogy az ország sikeresen megbirkózott a koronavírus-járvánnyal, azt azonban globális energiaválság követte, melynek hatásaival Szerbia is szembesült. Pénzügyi szektora mindennek ellenére stabil maradt.

Nyitókép: Beograd, 11.02.2021. - Premijerka Ana Brnabic i ministar finansija Sinisa Mali predstavili su novi paket mera podrske privredi i gradjanima, danas u Palati Srbija u Beogradu. (BETAPHOTO/MILO