2024. szeptember 8., vasárnap

Megszületett a megállapodás a gázárplafonról

Egyedül Magyarország szavazott a február 15-én életbe lépő árkorlátozás ellen

Az európai uniós tagállamok energiaügyi miniszterei hétfőn Brüsszelben politikai megállapodást kötöttek a holland gáztőzsde, a TTF határidős piacára vonatkozó árplafon bevezetéséről.

A megállapodás értelmében az intézkedést csak akkor lehetne aktiválni, ha három egymást követő kereskedési napon 180 euró/megawatt fölé emelkedne a TTF legközelebbi határidős kontraktusának ára, illetve a TTF-árak ugyanezen a három napon 35 euróval magasabbak a cseppfolyósított gáz (LNG) referenciaáránál.

A mechanizmus 2023. február 15-ével lép hatályba, miután a tagállamok hivatalosan, írásos úton jóváhagyják. Ideiglenes jellegű lesz, egy évig alkalmazható. A rendelet felfüggesztési mechanizmust tartalmaz arra az esetre, ha az energiaellátás biztonságát, a pénzügyi stabilitást, az EU-n belüli gázáramlást vagy a megnövekedett gázkeresletet veszélyeztető kockázatokat állapítanak meg.

MEGVÉD AZ ENERGIAÁRSOKKTÓL?

Kadri Simson uniós energiaügyi biztos a tanácskozást követő sajtótájékoztatón megerősítette: „az Európai Bizottság készen áll arra, hogy előzetesen felfüggessze a mechanizmus aktiválását, ha az Európai Központi Bank, az Európai Értékpapír-piaci Hatóság és az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége azt jelzi, hogy a kockázatok meghaladják az előnyöket”.

The 'Hoegh Esperanza' Floating Storage and Regasification Unit (FSRU) is anchored during the opening of the LNG (Liquefied Natural Gas) terminal in Wilhelmshaven, Germany, Saturday, Dec. 17,

Szombaton adták át Németország első úszó LNG-terminálját Wilhelmshavenben (Fotó: Beta/AP)

Kiemelte: a mechanizmus célja, hogy megszüntesse a háborús nyerészkedést, azaz a globális LNG-árakhoz viszonyított felárat, amelyet Európa a TTF-piaci árképzés miatt fizet – számolt be az MTI a döntésről.

„Egy ilyen mechanizmus bevezetésével Európa jobban fel lesz készülve a következő téli szezonra és a tárolók feltöltésének újabb fordulójára, amely az ideinél nagyobb kihívást jelent majd” – tette hozzá.

A elnöklő Csehország kereskedelmi és ipari minisztere, Jozef Sikela szavai szerint a illetékes tárcavezetők fontos megállapodást kötöttek, amely az unió polgárait megvédi az energiaárak ugrásszerű növekedésétől egy olyan mechanizmust életbe léptetve, amely egyúttal az ellátásbiztonságot is szavatolni képes.

Végül csak Magyarország szavazott a megállapodás ellen, két ország, Hollandia és Ausztria pedig tartózkodott. Németország, amely kezdetben szintén a gázárplafon ellen volt, végül „beadta a derekát”. A gázárplafon bevezetésének leghangosabb követelői Olaszország, Spanyolország, Görögország, Belgium és Lengyelország voltak – írja a Tanjug.

FÖLÖTTE A JELENLEGI PIACI ÁRNAK?

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint „ahelyett, hogy az Európai Unió értelmes kérdésekkel, új energiaforrások keresésével, az infrastruktúra fejlesztésével foglalkozott volna, az elmúlt hónapok a gázársapka körüli szerencsétlenkedéssel mentek el” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.

Az egyeztetés több mint 4 hónapon keresztül tartott a tagállamok és az Európai Bizottság között, az uniós testület eredeti javaslata 275 euró/megawatt lett volna a gázársapkára.

A magyar tárcavezető az energiaügyi miniszterek ülését követő sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy Magyarország semmi szín alatt nem támogatja a földgázra vonatkozó ársapka bevezetését, az ugyanis káros, veszélyes és teljesen felesleges intézkedés. Szavai szerint ezzel olyan eseményekre szeretne reagálni a közösség, amelyek augusztusban történtek, s az csak a bevezetés szükségtelenségét bizonyítja, hogy azóta is jól megvolt a kontinens ársapka nélkül.

Ráadásul a korlát elrendelése áremelkedéshez vezethetne, egyrészt az elérhető mennyiség csökkenése miatt, másrészt azért, mert annak szintjét a jelenlegi piaci ár fölött húznák meg – figyelmeztetett.

„Mit mond mindez a kereskedőknek és az eladóknak? Világosan megmutatja, hogy hajlandók vagyunk többet fizetni a gáznál, mint a jelenlegi piaci ár” – tette hozzá.

Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy a megoldást a földgáz mennyiségének növelése jelentené, azonban ehhez infrastruktúra-fejlesztésekre is szükség van.

„Hiába épülnek LNG-kikötők Európa különböző részein, ha további vezetékek nem állnak rendelkezésére” – jelentette ki az MTI tudósítása szerint a miniszter.

Magyarország a gázárplafon bevezetése miatt most arra kényszerülhet, hogy módosítsa az Oroszországgal kötött gázszerződést. Szijjártó Péter ebben az ügyben már felvette a kapcsolatot Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettessel, aki szavai szerint nyitottságát fejezte a két ország közötti hosszú távú gázvásárlási megállapodás módosítására, amennyiben ez szükségessé válik.

PIACELLENES POLITIKAI ILLÚZIÓ?

Az első hivatalos orosz vélemény is elhangzott már a döntés kapcsán. „Ellentmond a piaci elveknek az EU gázárplafonról szóló megállapodása” – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn Minszkben újságíróknak.

„Ez a piaci árképzési folyamat megsértése, a piaci folyamatokba való beavatkozás, bármilyen, a plafonra való hivatkozás elfogadhatatlan” – mondta Peszkov az Interfax hírügynökség kérdésére válaszolva.

A szóvivő szerint az orosz válasz kidolgozásához időre van szükség, hogy gondosan mérlegelni lehessen az előnyöket és hátrányokat.

A Tanjug szerint ezzel egybevágó véleményt fogalmazott meg a Zukunft Gas német gázipari szövetség is, amely szerint csupán egy politikai illúzió a gáz nagykereskedelmi árának a korlátozása, amely a meg bukni a gyakorlatban.

„Helyesebb volna a kereslet csökkentésére összpontosítani egy európai gázelosztási mechanizmus kidolgozásával” – mondta a Reutersnek nyilatkozva Tim Keller, a szövetség vezérigazgatója.

Nyitókép: The 'Hoegh Esperanza' Floating Storage and Regasification Unit (FSRU) is anchored during the opening of the LNG (Liquefied Natural Gas) terminal in Wilhelmshaven, Germany, Saturday, Dec. 17,