2024. szeptember 3., kedd

A választások után jön a neheze

A Szerb Pénzügyi Tanács felszólította politikai pártokat és csoportosulásokat, hogy a helyzet komolyságára való tekintettel tartózkodjanak a reális alapokat nélkülöző gazdasági jellegű ígérgetésektől. Nemcsak Szerbiában, de más országokban is „bevett” szokás, hogy a választások előtt a pártok egymást túllicitálva ígérnek adócsökkentést, fizetésemelést, gazdasági prosperitást, tejjel-mézzel folyó Kánaánt. Ígértek már Szerbiában is, a választások előtt – emlékezzünk csak (!) – „svájci” körülményeket, ezer (akkor még) márkás fizetéseket és nyugdíjakat, ezer eurós részvényeket, és nyilván helyszűke miatt nehéz lenne felsorolni, hogy mi minden jót, amiből – minő véletlen, de a körülmények kedvezőtlen alakulása miatt – sosem lett jóformán semmi.

A közadósság Szerbiában elérte, illetve meghaladni látszik, a kritikus szintet, elemzők az év végéig a helyzet további romlását vetítik előre. A költségvetési hiány ugyancsak kedvezőtlen, növekvő irányt mutat, az infláció tervezett szintje a mostani irányzatokat figyelembe véve az év végéig nehezen lesz tartható, közben a hazai fizetőeszköz árfolyamának ingadozása – többnyire romlása – tovább fokozza a kedvezőtlen körülmények hatását. Ígérhet itt most bárki bármit, ha reálisak akarunk lenni, akkor bárki –bármelyik párt, koalíció, csoportosulás – kerüljön hatalomra, nyilván először is a népszerűtlen, a megszorító intézkedéseket kell végrehajtania. Első fontos dolga lesz – a helyzet komolysága és tarthatatlansága miatt – a remélhetőleg gyorsan megalakuló parlamentnek és kormánynak, hogy az ország költségvetését úgymond „rendbe tegye”. Nem csak azért kell a büdzsét gyorsan és hatékonyan egyensúlyba hozni, mert az utána esedékes tárgyalásokon a Nemzetközi Valutaalap e nélkül nyilván szóba sem áll velünk, hogy az esetleges újabb készenléti hitelekről szóló szerződéssel kapcsolatosan tárgyaljon, de a közadósság további gyors ütemű emelkedése akár adósságspirálba taszíthat bennünket. Átlátható, megmagyarázható, felelősségteljes és hatékony pénzügyi politikára lesz szükség, ami így leírva banálisan egyszerű, a valóságban is lényegében az, csak gyakorlati alkalmazása lesz felettébb bonyolult és nehézkes. A népszerűtlen intézkedéseket késedelem nélkül kell majd végrehajtani, mégis be kell vonni az úgynevezett „szélesebb néprétegeket” is a megoldások technikájának meghatározásakor. A szociális szempontok gyakran elveszik a gazdasági intézkedések hatékonyságának „élét”, ezért lesz elengedhetetlenül, de gyorsan szükség a szakszervezetekkel, a munkaadók egyesületeivel való egyeztetésekre. Sokan talán nincsenek tisztában azzal, hogy mennyire sürget bennünket az idő, mennyire kevés mozgástér lesz a választások után az ilyen jellegű egyeztetések lebonyolítására és a hatékony intézkedések bevezetésére. Ha ez nem történne meg, fennáll annak a veszélye, hogy az új parlament és a kormány a megalakulását követően rövid időn belül olyan elégedetlenségi hullám kialakulásával lesz kénytelen szembenézni, ami akár utcai tüntetésekben, zavargásokban csúcsosodhat ki.

A Szerb Pénzügyi Tanács a parlament által alapított, de működésében független intézmény feladatainak megjelölésében szerepel a pénzügyi folyamatok felügyelete, átláthatóságuk biztosítása, elemzések elkészítése és a javaslatok megfogalmazása. A Szerb Pénzügyi Tanács nem azonos, és nem tévesztendő össze a Nemzeti Bank keretében működő Monetáris Bizottsággal, melynek javaslatára szokott a pénzügy-technikai kérdésekről dönteni a központi bank.

Az aduikat még nem játszották ki?

A Pénzügyi Tanács figyelmeztetése nemcsak azért helyénvaló, mert egyben a polgárokat is figyelmezteti, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben a politikai pártok ígéreteikkel csak félrevezethetik őket, hanem azért is, mert az ország külföldi pénzügyi megítélését is rontaná, ha tömegével jelennének meg a reális alapokat nélkülöző, a valós helyzetet figyelmen kívül hagyó választási ígéretek, csalogató pamfletek. A tanács figyelmeztetett, hogy a bevételek lehetséges csökkentésének és a kiadások növekedésének egyoldalú tálalása semmiképp nem tesz jót az ország külföldi megítélésének. A testület értékelése szerint Szerbia közadóssága 2012 végére meghaladja a társadalmi össztermék (GDP) 50 százalékát, azaz 5 százalékkal lesz nagyobb a jelenleg hatályos törvényben előirányzottnál. Az új kormány – bármelyik párt vagy koalíció is alakítja meg – elsődleges feladata az államháztartási hiány visszaszorítása lesz, hogy ilyen módon előbb lassítsák, majd megállítsák a közadósság növekedését. Ez törvényes kötelezettsége a kormánynak, egyben – mint említettük – feltétele a Nemzetközi Valutaalappal való együttműködésnek, és fontos feltétele az uniós felzárkózás folytatásának is.

Megkezdődött tehát a választási kampány, és némileg meglepő, de legalábbis eddig nem tapasztaljuk, hogy a pártok, csoportosulások felelőtlen gazdasági ígéretekkel próbálják túllicitálni egymást. A „nagyokat” a visszafogottság jellemzi – egyelőre. Nagyok alatt értendők azok, melyekről biztosra vehető, hogy bejutnak a parlamentbe, hiszen a kicsik hangja egyelőre nem, vagy csak alig hallatszik. A nagyok nyilván már azért sem engedhetik meg maguknak, hogy felelőtlen ígéreteket tegyenek, mert reális „veszély” rájuk nézve, hogy meg is kéne valósítani az esetleg kivitelezhetetlen programokat, ígéreteket. A „kicsik” – akik azért harcolnak, hogy egyáltalán átlépjék a választási küszöböt – hamarabb tesznek majd „egetverő” ígéreteket, de ők maximálisan arra számíthatnak, hogy koalíciós partnerként „beveszik” őket a hatalom gyakorlásába, vagy – ami a legkedvezőbb és legkifizetődőbb szokott lenni – abban bíznak, hogy ők lesznek a mérleg nyelve. Egyelőre tehát nem tapasztalunk olyat, hogy felelőtlenül hirtelen gazdasági jóléttel és fellendüléssel kecsegtetnének bennünket, ami talán jó jel lehet abból a szempontból, hogy a pártok tisztában vannak a helyzet súlyosságával. Ami viszont nem túl jó jel, vagy talán még aggodalomra is okot ad, az a tény, hogy egyelőre azt is alig tapasztaljuk, hogy valamelyik „oldal” részletes, komoly, ránk szabott, innovatív elemeket tartalmazó gazdasági programot népszerűsítene. Félnek, taktikáznak, kivárnak? Május 6-áig kiderül!