2024. július 17., szerda

Mit tehet a vásárló, ha becsapják?

Szerbiában tavaly januárban lépett hatályba a fogyasztóvédelmi törvény, és több fogyasztóvédelmi szervezet igyekszik tanácsadással megvédeni a vásárlók érdekeit. Ettől függetlenül szinte mindennap találkozhatunk különféle visszaélésekkel, szabálytalanságokkal. Goran Papović ot, a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület elnökét villáminterjúnkban arról kérdeztük, hogy mit tehet egy becsapott vásárló.

– Ha egy üzlet valamiféleképp becsapja a vásárlót, például a polcon azt tüntetik fel, hogy valami 40 dinárba kerül, míg a kasszánál 50-et fizettetnek meg érte, azt azonnal fel kell jelenteni a kereskedelmi felügyelőségnél. A büntetés 300 ezer dinártól 2 millió dinárig terjedhet. Ha a felügyelőség végre megbüntetné a lelkiismeretlen üzletek tulajdonosait, senkinek sem jutna eszébe becsapni a vásárlókat. A becsapás egyébként egy olyan szabálysertés, amelyt miatt a felügyelőségnek azonnal a helyszínre kell sietnie. Amennyiben a felügyelőség nem veszi figyelembe a feljelentést, és nem érkezik ki a helyszínre, akkor keressenek fel bennünket.

Mit tehetnek ilyenkor?

– Az eljárást megtagadó felügyelőséget vagy felügyelőt feljelentjük az illetékes szerveknél, elsődlegesen az illetékes minisztériumnál. Legfőbb ideje, hogy az állam megkezdje a fogyasztóvédelmi törvény alkalmazását. Bár a jogszabály január óta hatályos, sürgős módosításokra szorul. Pillanatnyilag is ezen dolgozunk az IPA-projektum képviselőivel. Sajnos a törvényben számtalan logikával ellentétes, félreérthető és többféleképpen értelmezhető szakasz van. Ugyanakkor hiányoznak a törvényt támogató rendeletek is. Az egész jogszabály úgy néz ki, mintha valaki az európai törvényt egy az egyben lefordította volna, de azt is hibásan, ezt követően pedig megfűszerezte volna a szerbiai jellegzetességekkel. Egy alkalmazhatatlan balkáni törvényt hoztak létre.

A tanácsadáson kívül miként védhetik meg a vásárlók érdekeit?

– Bírósági eljárásokban jogunkban áll képviselni a sértett fogyasztókat. A szabálysértési törvény módosításának köszönhetően az igazságszolgáltatás elismeri a fogyasztói, fogyasztóvédelmi pereket. Jelenleg mintegy 20 fogyasztóvédelmi perben képviseljük a kárvallottakat. Reményeink szerint hamarosan meg is születnek az első, precedensértékű perek ítéletei, amelyekkel a sajtót is megismertetjük majd. Sajnos ezeknél a pereknél lassan születik meg az ítélet, ugyanis az ügyészség és a bíróság még nem rendelkezik megfelelő tapasztalattal, az ilyen ügyek megoldásával kapcsolatban.