2024. október 7., hétfő

Továbbra sincs döntés a PIK-ről

Az eladósodott óbecsei kombinát sorsáról várhatóan december 20-án szavaznak a hitelezők
(Fotó: Fehér Rózsa)Az óbecsei PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinát sorsáról – több halasztás után – szeptember 28-án sem mondhattak véleményt a hitelezők, így továbbra sem dőlt el: elfogadják-e a kombinát átszervezési tervét vagy megkezdődik a tényleges csődeljárás. Az újabb halasztásra állítólag azért került sor, hogy az új kormány illetékesei, valamint néhány hitelező közvállalat újonnan kinevezett igazgatója betekintést nyerhessen a döntés-előkészítő dokumentációba.

A kombinát elleni célirányos csődeljárás tavaly áprilisban kezdődött, ekkor az állam vette át a mintegy 1400 főt foglalkoztató PIK feletti irányítást.

A vállalat megmentésére létrehozott munkacsoport célkitűzései között a csőd elkerülése és a kombinát talpra állítása, a munkahelyek megtartása, mintegy 300–400 fő szociális programmal történő elbocsátása, a földterületek megtartása és a hosszú távú földbérlési lehetőség megteremtése szerepelt. Az elmúlt időszakban a kombinátnak sikerült pozitív üzleti eredményeket elérni, nem termel adósságot, és rendszeresen fizeti a dolgozók minimálbérét. A közel 4800 hektár állami föld bérléséért viszont – a korábbi évekhez hasonlóan – egészen ez idáig nem fizetett, de Milan Mišić igazgató tájékoztatása szerint csütörtökön a cég befizette megközelítőleg 1,5 millió eurós tartozását az önkormányzat kasszájába, így a kombinát is részt vehet a ma kezdődő, állami földek bérléséért folyó, licitáláson. Az igazgató ugyanakkor cáfolta az elbocsátásokról szóló híreszteléseket – elmondása szerint csupán az idénymunkák szűnnek meg, valamint a határozott idejű szerződéseket nem hosszabbítják meg.

Ha a mintegy kétezer hitelező decemberben igent mondana az átszervezési tervre, az elképzelések szerint a banki követelések megvásárlásával az állam (a PIK-nek az állami intézményekkel szembeni tartozásaival együtt) a kombinát többségi tulajdonosává válna. Ha azonban a hitelezők elvetik ezt a megoldást, a cég kalapács alá, az általa bérelt föld pedig licitálásra kerül.