Minden harmadik foglalkoztatott Szerbiában minimálbérből kénytelen tengetni az életét. A nyilvántartott 1 725 960 munkaviszonyban levő személy közül mintegy 600 000-en havonta mindössze 20 000 dinárt visznek haza. Nem kevés azon cégek száma sem, amelyeknél egész havi juttatások kifizetése is elmarad, egyes helyeken pedig már hónapok óta nem kapnak fizetést a dolgozók.
Az úgynevezett szavatolt minimálbérről a munkaadók döntenek, akik maguk is sokszor a piac fokozatos eltűnésével küszködnek, vagy vergődnek az adósságok hálójában. Egy korábbi előírás szerint fél évnél tovább nem lehet minimálbért fizetni az alkalmazottaknak, ez azonban 2010 májusában érvényét vesztette. Azóta a vállalatok maguk döntik el hogyan és mikor csorgatják a pénzt a kiszolgáltatott munkások lyukas pénztárcájába, akik azt hiszik, hogy nincs más választásuk és mindezt tűrik. A szakszervezetek sem vádolják a helyzetükkel visszaélő munkaadókat, mert igen gyorsan blokkolnák a számláikat és ellehetetlenítenék az életüket. Így aztán ne szólj szám, és akkor talán lesz mit ennem – vonják le a keserű következtetést.
Legtöbb visszaélés a vegyszereket, gumit és műanyagot előállító üzemekben, élelmiszer-feldolgozó gyárakban, a fémipari és a különféle gépeket előállító vállalatokban, és persze az építőiparban tapasztalható. Az idei év tíz hónapjában 25 733 ellenőrzést végeztek a munkaügyi ellenőrök és 3440 alkalommal állapítottak meg törvénysértést. A bérek kifizetésénél 1044 esetben észleltek szabálytalanságot. Ellenőrzés ide, ellenőrök oda, a munkaadókat még az egymillió dináros pénzbírság sem rettenti el.