2024. szeptember 12., csütörtök

Idénymunka egyszerűen

Az elektronikus portálnak köszönhetően tízszeresére növekedett a bejegyzett szezonmunkások száma

Szerbiában 2019-ig a munkáltatóknak nem volt egyszerű mezőgazdasági idénymunkásokat alkalmazniuk, mivel a bejelentésük rengeteg adminisztrációval járt. Ennek következtében a szezonmunkások 95 százaléka – mintegy 65.000 személy – feketén dolgozott. A folyamat leegyszerűsítését vajdasági vállalkozók csoportja kezdeményezte a helyi szintű gazdaságfejlesztéssel foglalkozó nemzeti szövetséggel (NALED) együtt. A reform jelentőségét a szerbiai kormány és a Német Fejlesztési Együttműködés, a GIZ is felismerte. Az új törvény, amely lehetővé tette az idénymunkások elektronikus bejelentkezését, 2019 elején lépett hatályba. Az elektronikus bejelentkezésre szolgáló portálnak köszönhetően a munkaadóknak lehetővé vált, hogy mindössze 5 perc alatt regisztrálják a munkásokat a www.sezonskiradnici.gov.rs weboldalon, valamint mobilapplikáción keresztül, harmadával csökkentve a bejelentkezés költségét.

Újvidéken kedden egy előadás keretében bemutatták a projektum eredményeit.

Isidora Šmigić, a NALED munkatársa elmondta, 2019 januárjától 2022 februárjáig több mint 60 ezer mezőgazdasági idénymunkás regisztrált a weboldalon keresztül, és mintegy 600 munkáltató használja aktívan.

Isidora Šmigić (Fotó: Dávid Csilla)

Isidora Šmigić (Fotó: Dávid Csilla)

– Ez nagy szám, ha figyelembe vesszük, hogy 2019-ig 3500 munkás dolgozott legálisan. A portálnak köszönhetően jelenleg 10-szer ennyi szezonmunkást tartunk nyilván, és fontos, hogy nyugdíj- és egészségbiztosításuk is van, emellett a bejelentett munkások nem veszítik el a szociális segélyre való jogot sem. Ezen a tanácskozáson szeretnénk tovább népszerűsíteni ezt a rendszert, szerintünk ugyanis fontos, hogy az információk ne csak az agrárcégekhez, hanem a családi gazdaságok vezetőihez is eljussanak. A munkáltatók mindössze néhány perc alatt bejelenthetnek egy vagy akár több tíz idénymunkást is, attól függően, hogy mennyire van szükségük. Az a célunk, hogy egyre több családi gazdaság vezetője kezdje el használni ezt a rendszert – fejtette ki Šmigić.

Zoran Jakovljev, a Német Fejlesztési Együttműködés, GIZ projektvezetője elmondta, hogy a reform kezdete óta a NALED-del együttműködve támogatták egy olyan rendszer létrehozását, amely az említett weboldalon és mobilapplikáción keresztül a munkáltatóknak megkönnyíti az idénymunkások bejelentkezését.

– Ezenkívül segítettünk a szoftver kifejlesztésében is. A munkáltatók naponta 300 dinárt kötelesek fizetni egy munkásnak, és ebbe az összegbe bele van foglalva a nyugdíj- és egészségbiztosítás is. Ez nagyon sokat jelent a munkások számára. A törvény hatását elemezve a terepen interjúkat készítettünk a munkáltatókkal és az idénymunkásokkal is, akik hangsúlyozták, hogy a helyzetük sokkal jobb, mint 2019 előtt volt. A munkáltatóknak kisebb a költségük, ha legálisan alkalmazzák a munkásokat, és most mindössze öt perc alatt bejelenthetik őket. Az idénymunkások pedig elsősorban azt a biztonságot emelik ki, amit a nyugdíj- és egészségbiztosítás nyújt számukra – közölte Jakovljev.