2024. szeptember 12., csütörtök

Kiürülnek a földgáztárolók

Németország másfél milliárd euró értékben vásárol cseppfolyósított gázt

Németország nehéz helyzetbe került, ugyanis jelenleg rendkívül alacspny a gáztárolók töltöttségi szintje. Az országnak egyik napról a másikra változtatnia kell az energiapolitikáján, főleg akkor, ha az oroszok elzárják a gázcsapokat. A német kormány ezért megbízást adott a gázbeszerzésért felelős intézménynek, hogy vegyen másfél milliárd euró értékben cseppfolyósított földgázt Oroszországon kívül, annak ellenére, hogy Moszkva egyelőre teljesíti a szállítási kötelezettségeit – közölte a német gazdasági minisztérium szóvivője.

Mint mondta, most már csupán döntés kérdése, hogy honnan veszik meg a földgázt, de napokon belül   beszerzik. Gyors segítséget csak a katari földgáz vásárlása nyújthat.

Nyugat-Európa legnagyobb gáztárolója, a Rehden Alsó-Szászország német tartományban található, két kilométeres mélységben, és 910 futballpálya nagyságának felel meg. Mintegy kétmillió háztartásnak elegendő földgázt képes biztosítani egy évre. A tároló kulcsfontosságú Németország és Európa számára, ha a gázellátás biztonságáról van szó. Jelenleg a német gáztárolók szinte mindegyike üres. A Rehden töltöttsége jelenleg háromszázalékos.

Robert Habek német gazdasági miniszter szerint a tárolókat szándékosan kiürítették annak érdekében, hogy emeljék a földgáz árát, és nyomást gyakoroljanak az országra.

Oroszországból a földgáz 55 százaléka érkezik Németországba, a szénnek 50, a kőolajnak pedig több mint 30 százaléka. Németország kőolajtartalékának a törvény szerint elegendőnek kell lennie 90 napig, de ez nem érvényes a földgázra és a szénre. A vállalatok ugyanis maguk döntenek a tartalékaikról. A német gazdasági minisztérium minél előbb szeretne ezen változtatni. Az a cél, hogy törvénnyel szabályozzák a minimális tárolási szintet. Így október elején az összes tároló töltöttsége legalább 80 százalékos kell hogy legyen, december elején 90, február elején pedig legalább 40 százalékos. Arra számítanak, hogy a törvény májusban lép hatályba. Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy nyáron feltöltsék a tárolókat. Ha azonban leáll az orosz földgázszállítás, Németország komoly gázhiánnyal szembesülhet ősszel és télen.

A német kormány a múlt héten felfüggesztette az Északi Áramlat 2 engedélyezését, majd az amerikaiak komoly szankciókat vetettek ki a vezetékpárra, így jelenleg esélytelen működésbe lépése őszre. A lengyel miniszterelnök pedig követelte, hogy állítsák le az Északi Áramlat 1 nevű, 2011 óta működőképes vezetékpárt, amely az Északi-tenger alatt közvetlenül köti össze Oroszországot és Németországot. A német E.ON energiavállalat azonban visszautasította az Északi Áramlat 1 leállítását – közölte az E.ON szóvivője hétfőn a Rhneinische Post lapnak. Rámutatott arra, hogy az engedélyekkel rendelkező Északi Áramlat 1 teljesen külön történet, mint a csak nemrég elkészült és régóta geopolitikai viták kereszttüzében álló Északi Áramlat 2.