Masszív visszaesés előtt áll a nyugat-európai autópiac a duisburgi autóipari kutatóközpont (CAR) ismertetett elemzése szerint. A központ vezetője, az autóipar elismert szakértőjének tartott Ferdinand Dudenhöffer szerint az adósságválság és a gazdasági élet visszaesése miatt jövőre 5,3 százalékkal csökkenhet az autóértékesítés. „2012 a személyautó-piac legrosszabb éve lesz 18 esztendő távlatában – fejtette ki Dudenhöffer, hozzátéve, hogy Nyugat-Európa jövőre az autóipar problémás régiója lesz. Ez a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy jövőre az ideihez képest csaknem 700 ezerrel kevesebb autót fognak eladni a gyártók. Eközben a kínai autóipar szárnyal.
A kilencvenes évek folyamán a kínai pártvezetés elhatározta, hogy a dinamikusan fejlődő gazdaság húzóágazata az autóipar legyen. Ennek érdekében elkezdték bátorítani a külföldi autógyárakat, egyebek mellett a Volkswagent és a General Motorst, hogy jöjjenek és alapítsanak vegyesvállalatot. Ez azt jelentette, hogy kötelező helyi partnerrel együttműködni, hiszen ennek köszönhetően a kínaiak hozzájutnak a legfejlettebb technológiához, míg az autógyárak számára eddig elképzelhetetlenül tágas piac nyílik. Egyértelmű volt, hogy saját erőforrásból képtelenek kielégíteni a gépkocsi-szükségletüket – elengedhetetlenné vált a kapitalista nagyvállalatok beengedése a járműiparba. A kínaiak azonban tudták, hogy a liberalizált piacon a versenyképtelen cégeik elbuknának a nyugati gyárakkal szemben, ezért a külföldi beruházásokat csak akkor engedélyezték, ha a transznacionális cégek egy már működő kínai gyárral együtt alapítottak vegyesvállalatot. 2009-ben Kínában 13,79 millió autót gyártottak, ebből 13,64 millió talált gazdára. Ezáltal Japánt és az Egyesült Államokat megelőzve Kína lett a világ legnagyobb autópiaca.
Kína felvásárolja az autógyárakat
A Kínában gyártott autók részaránya a világban a 2000-es 3,5%-ról 2010-ben 23,5%-ra emelkedett. 2020-ra a használatban lévő személygépkocsik száma a távol-keleti országban elérheti a 200 millió darabot. Mindezen sikerek mellett a kínaiak fontosnak érzik a terjeszkedést az európai kontinensen. A Fiat számára már eddig is százezerszámra készítette a motorokat a Chery, Kína egyik legnagyobb autóipari vállalata. Egy másik távol-keleti cég, a Geely nem olyan régen vásárolta meg 1,8 milliárd dollárért a svéd Volvót. Az október végén aláírt szándéknyilatkozat értelmében a pekingi Yougman autógyár és a Pang Da autókereskedelmi vállalat megvásárolta a Saabot. Szintén kínai cég, a Nanjing Automobile vette át a brit Rover irányítását. Ezután nagy létszámleépítés történt, mivel olcsóbb Kínában legyártatni az alkatrészeket és elszállítani Angliába, mint finanszírozni a drága Longbridge-i gyártást.
Kínai tulajdonban van már az Aston Martin, a Jaguar és a Land Rover is. A következő évben – először – létesít autógyárat az Európai Unióban egy kínai cég, a Great Wall. Nem klasszikus gyárról, hanem összeszerelő üzemről van szó, az építkezés azonban így is jelzi, hogy a kínaiak komolyan gondolják az európai terjeszkedést. A bulgáriai egységben már 2012 februárjában elkezdődik a munka. Innen további országokba, köztük Romániába és Törökországba is szeretne szállítani a Great Wall, az első évben nyolcezer autó eladását tervezik. Kelet-Európa után Skandinávia a következő célpont, 2015-ben Svédországban és Norvégiában is szeretne megjelenni a márka, de Nagy-Britannia is a meghódítandó piacok között szerepel.
A világ legnagyobb autógyártója
Európában egészen az utóbbi évekig főként a gyenge töréstesztek és hibás technikai kivitelezések miatt nem tudta megvetni lábát a kínai autóipar. Azóta sokat változott a világ. A kínai autógyártók az ágazati szövetségek és cégfelvásárlások során megtanultak jó autókat gyártani. Sokáig úgy tűnt, hogy a kínai autógyártókat a passzív biztonság hiányával lehet megfogni Európában. Tényleg akadt néhány korszerűtlen, papírként gyűrődő autó, de úgy tűnik, hogy ezen az akadályon túlléptek a kínaiak. Becslések szerint az idén 12,7 millió kocsi talál gazdára Kínában, ez 44 százalékos növekedés a tavalyihoz képest, és lényegesen több annál a 10,3 milliónál, amelyet várhatóan Amerikában értékesítenek.
Amerikai szakértők évek óta jósolják, hogy az Egyesült Államokénál négyszer nagyobb népességű, 1,3 milliárd lakosú Kína előbb-utóbb átveszi a világ legnagyobb autópiacának és autógyártójának pozícióját. Azt azonban senki nem gondolta, hogy a fordulat ilyen gyorsan bekövetkezik. A kínai BYD autógyár úgy számol, hogy 2030-ra megelőzi a világ jelenleg legnagyobb autógyártóját, a japán Toyotát. Ennek a folyamatnak több következménye lesz. A kínai és a globális olajkereslet növekedése mellett valószínűleg megváltozik majd a az autók kinézete is. Ahogy a világ legnagyobb részén eddig alapvetően az amerikai dizájn érvényesült, a jövőben a kínai formatervezés elvei válhatnak meghatározóvá.