2024. szeptember 5., csütörtök

Miért olcsóbbak nálunk a termények?

Ismét az agrárminiszterrel tárgyalnának a gazdák

A be nem váltott ígéretekről szeretnének tárgyalni a mezőgazdasági miniszterrel annak a hét gazdatársulásnak a képviselői, amely a májusi traktoros tiltakozások lezárásául megállapodást írt alá a kormánnyal. Dragan Kleut, a Bánáti Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Szövetségének elnöke azt nyilatkozta a Beta hírügynökségnek, hogy követeléseik zömének az állam nem tett eleget, sokan még a területalapú támogatás első 9000 dinárját sem kapták meg, és egyébként is példátlan dolog, hogy az év végén fizetik a szubvenciót.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

A mezőgazdasági termékek Szerbiában mintegy 10 dinárral olcsóbbak, mint Magyarországon, Romániában, Bulgáriában vagy Horvátországban, mert az árakat a felvásárlók és az exportőrök diktálják, mondja Kleut. „A kukorica a szomszédos országokban 25 dinár, nálunk 16. A búza kint 25, Szerbiában 20 dinár” – figyelmeztet a nagybecskereki születésű Kleut, aki nehezményezi, hogy egyes médiumok hamis termelőnek nevezik, holott, mint mondja, földműveléssel, állattenyésztéssel, gyümölcstermesztéssel foglalkozik. Ez, teszi hozzá, nem jelenti azt, hogy politikától távol kellene maradnia.

Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter hétfőn a Blic TV műsorában kijelentette: „a hét végéig minden közvetlen szubvenciót kifizetünk a termelőknek”. Mindazok, akik szabályosan igényelték a támogatásokat, mondta, szeptember végéig meg is kapják a pénzt, azoknak pedig, akiknek az igénylésénél valamilyen szabálytalanságot észleltek, lehetőségük lesz a javításra. Megerősítette: 2024-től 100 hektárra fizetik a területalapú támogatást, a vízlecsapolási illeték az idén 50 százalékkal csökken, jövőre pedig nem is kell fizetni. Január 1-jétől a termelőknek az üzemanyag literjére 50 dinárt visszatérítenek.