2024. szeptember 5., csütörtök

Csökken az ár, növekszik a behozatal

A tavalyihoz képest szinte megfeleződött a szója ára

Szerbiában egy év alatt szinte megfeleződött a szója ára, a felvásárlók tavaly 82 dinárt fizettek érte, az idén azonban mindössze 45 dinárt – közölték a szójatermesztők a Beta hírügynökségnek.

A kiszácsi Dejan Ivanišević az idén 10 hektáron termesztett szóját, a termés kilóját pedig 45 dinárért adta el, és ha nem számoljuk bele a mezőgazdasági gépek amortizációját, alig fedezi majd a szója termelési költségeit.

– A szántóimon az idén három tonna az átlagtermés, a vetés költsége pedig 140 ezer dinár volt hektáronként. Ha nem számolom bele a gépek amortizációját, lehet, hogy fedezni tudom a kiadásokat – közölte a kiszácsi gazda.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

A hazai szója árának csökkenéséhez bizonyára hozzájárult az import növekedése. Szerbia az elmúlt egy évben 161 ezet tonna szóját importált, a 2021/2022-es idényben 60.500 tonnát, az azt megelőző évben pedig 2200 tonnát. Hasonló tempóban csökken a szója kivitele, Szerbia az elmúlt egy évben mindössze 4200 tonna szóját exportált, a 2021/2022-es idényben pedig 31.200 tonnát. A szójapogácsa kivitele is stagnál jelenleg. Szerbia egy év alatt 32.200 tonna szójapogácsát exportált, csupán ezer tonnával többet, mint a 2021/2022-es idényben.

A kiszácsi gazda hozzátette, hogy az idén a szója termesztéséből kevés lesz a bevétele, de ez még jó, mivel a kukorica- és a búzatermesztés veszteséges lesz. Ennek ellenére jövőre is tervez szóját termeszteni, de nem vesz bérbe földeket. Ha azonban továbbra is csökken a termények ára, kénytelen lesz felhagyni a mezőgazdasággal.

Nenad Radin Zombor környékén tíz hektáron termeszt szóját, elmondása szerint 10 ezer dináros bevétele lesz hektáronként.

– A hozam 3,5 tonnát tett ki hektáronként, s akinek ennél kevesebb van, az veszteséggel számolhat. Ilyen katasztrofális körülmények között nem érdemes dolgozni. A gazdák tönkremennek, mivel az állam nem törődik velük. A mezőgazdasági minisztériumban nem hozzáértő személyek dolgoznak. Semmi sem működik megfelelően, bevezették az e-Agrar platformot, de most sokkal több a papírmunka. A hivatalokban pedig hosszú sorok vannak, sok időt veszítünk várakozással, nekünk pedig dolgoznunk kellene a földeken. Az e-Agrar önmagában lehet hogy jó, de nem ilyen formában – fejtette ki Nenad Radin.