2024. szeptember 5., csütörtök

Szerbia alig kereskedik búzával

Jelenleg nagy mennyiségű kenyérgabona van a tárolókban

Szerbiában jelenleg 4,5 millió tonna búza van a tárolókban, beleszámítva az idei és a tavalyi termést is. A hazai szükségletek fedezésére évente megközelítőleg 1,7 millió tonna búza elegendő, így bőven jut kivitelre is. A Szerbiai Rádió és Televízió beszámolója szerint Szerbia komoly logisztikai problémákkal küzd a gabona kivitelét illetően. Az ország jelenleg a kenyérgabonát 23 államba exportálja. Az idén 700 ezer hektárról mintegy 3,43 millió tonna búzát arattak le, a termelők azonban nem voltak elégedettek az árral, amely nagyjából a fele a tavalyinak.

– A 2021. évi 700 ezer tonna búzatermés és az exporttilalom miatt a termelők azt gondolták, hogy a búza ára az előző év folyamán jelentősen emelkedik, így sokan úgy döntöttek, hogy az árut megőrzik – közölte Sunčica Savović, a Žita Srbije társulás igazgatója.

Rámutatott arra, hogy jelenleg a szakemberek sem tudnak magyarázatot adni arra, hogy miért csökken a nyersanyag ára, miközben az élelmiszer ára emelkedik.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

Elmondása szerint ha Szerbiának nem is lenne ennyi tartaléka, világos, hogy kivitelre az idei termés fele maradna. Az Újvidéki Terménytőzsde legújabb jelentése szerint a búza heti átlagára 20 dinárt tett ki, 3,63 százalékkal emelkedett.

Jelenleg folyik a kukorica aratása, a szójáé pedig a végéhez közeledik. Ha a termelők úgy döntenek, hogy a kukoricát is tárolják, elengedhetetlen lesz a búzát exportálni vagy valami mást kitalálni, mivel már nincs elegendő hely a raktárakban. Szerbiának július 1-jén 2,5 millió tonna búza állt rendelkezésére kivitelre. Az alacsony árak miatt csökkent a kínálat, az eladás pedig nagyon lassan halad – fogalmazott Saković.

A regionális piacon a szerbiai gabonatermesztők konkurenciával szembesülnek, egyfelől a környező országokban olcsóbb a búza, másfelől az Európai Unió egyes tagállamainak nem kell az olcsó búza Ukrajnából, mivel meg szeretnék védeni a hazai termelőket. Az olyan országoknak mint Magyarország, Szlovákia és Lengyelország az az álláspontjuk, hogy nem szeretnének behozni búzát Ukrajnából, pedig az Európai Bizottság engedélyezte. A lengyel kormány szerint az import lenyomná a hazai árakat.

A kenyérgabona ára jelenleg kétszer alacsonyabb, mint tavaly, 20 dinár kilogrammja, a termelők szerint azonban ez az összeg nem fedezi a termelési költségeket.

Szerbia jelenleg a legtöbb búzát – 306 ezer tonnát, az összkivitel 38 százalékát – Olaszországba exportálja. Románia következik 186 ezer tonnával, Bosznia-Hercegovina 100 ezer tonnával, Észak-Macedónia 86 ezer, Albánia pedig 57 ezer tonnával. A legjelentősebb piacok tehát a környező országok. Szerbia az idén jóval kevesebbet szállított Romániába, amely a korábbi években nagyobb importőr volt – fejtette ki Branislav Vlahović, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának tanára.

Nyitókép: (Fotó: Ótos András)