Jövőre 18 újgenerációs elektromos vonat jelenik meg a hazai vasutakon, ennek köszönhetően új közlekedési vonalak nyílnak, a meglévőket pedig felerősítik – közölte Ivan Bulajić, a Srbijavoz megbízott igazgatója. A Tanjugnak adott év végi interjújában elmondta, hogy az első új vasúti járműveket áprilistól vagy májustól vezetik be a forgalomba, az év végéig pedig fokozatosan helyezik üzembe a többit is.
– Most 21 korszerű villanyvonatunk, valamint 3 Soko (Sólyom) vonatunk van, ha pedig megérkezik a 18 új jármű, az jelentős előrelépés lesz kényelmi szempontból is. A Srbijavoz két év alatt nagy arányban megnövelte az utasok számát, ami részben egy intenzív reklámkampánynak köszönhető, részben pedig annak, hogy egy mobilalkalmazás segítségével fejlesztettük a jegyvásárlási módozatokat, de sokat javítottunk a vonatok tisztán tartásán és a járatok rendszerességén is – mondta Bulajić. Kiemelte, újraindult a vasúti személyközlekedés a Szabadka–Szeged vonalon, amelyen mindössze 2 hét alatt több mint 2000 jegyet adtak el, de azt remélik, hogy a járatok egyre népszerűbbek lesznek, és a jegyeladás is még inkább fellendül.
Mikor fogunk ismét vonattal utazni Budapestre? A Tanjug kérdésére az igazgató azt válaszolta, Újvidék és Szabadka között nagyon jól haladnak a munkálatok, és a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra vállalatból érkező információk szerint a tervezettnél is gyorsabban épül a gyorsvasút. „Biztosra vehető, hogy jövő év decemberére befejezik ezt a vonalat, és elindulhatnak a gyorsvonatok Belgrád és Szabadka között.” Bulajić azonban hozzátette, nem lehet százszázalékos biztossággal megmondani, hogy Belgrádból mikor lehet gyorsvasúton eljutni Budapestre, ez a magyar oldalon folyó munkálatoktól függ.
A Srbijavoz vezetője arra is kitért, hogy jövőre új alkalmazottak felvételét is tervezik, felerősítik a vonatok személyzetét, új mozdonyvezetőket és jegykezelőket alkalmaznak. Itt az ideje annak is, hogy munkába állítsák a mérnökök új nemzedékét, akik lassan átveszik a szakmai ismereteket idősebb kollégáiktól, hogy az átmenet zökkenőmentes legyen. A Srbijavoz kitűnően együttműködik a Belgrádi Egyetem Gépészeti Karával és a vasútforgalmi szakközépiskolával, bekapcsolódtak a duális oktatásba, és tervbe vették azt is, hogy ismét ösztöndíjazzák a vasútforgalmi szakmák iránt érdeklődő diákokat, amivel munkahelyet biztosítanának nekik. Mint az igazgató mondta, a Srbijavoz foglalkoztatottjai bérnövelésre számíthatnak, de még nem tudni, mekkora lesz, mivel a kollektív szerződést még nem írták alá. 2021-ben 10, tavaly pedig 12,5 százalékkal emelték a fizetéseket. A vonatjegyek árát egyelőre nem tervezik jelentősebben drágítani, az eddigi kedvezményeket megtartják, az új nyugdíjaskártyák tulajdonosai 30, az egyetemistakártyákkal rendelkezők pedig 20 százalékos engedményre számíthatnak. Az igazgató végül érdekességként azt is elmondta, hogy a Srbijavoz egy szép akciót indított Sólyommal a sólyomért elnevezéssel: Minden eladott jegy árából 1 dinárt a kerecsensólyom-állomány védelmébe fektetnek.
Nyitókép: Jelenleg 21 korszerű villanyvonat és 3 Soko vonat közlekedik a szerbiai vasutakon (Fotó: Dávid Csilla)