Gyalogosan kénytelenek átfésülni a gazdák az őszi vetéseket, hogy rágcsálóirtót juttassanak az enyhe télben elszaporodott mezei egerek és pockok járataiba, ami újabb költségeket jelent az amúgy is drága termelésben.
A bánáti Vojislav Malbaški a Beta munkatársának elmondta, 60 hektáron termeszt búzát, és jelentős összeget költött a mezei kártevők elleni küzdelemre. „Már a termelés kezdetén mínuszban vagyunk, a költségek egyre növekednek, a terményárak viszont csökkennek. Már többször adagoltam a lyukakba különféle mérgeket, és csak erre 100 000 dinárt költöttem. Vannak, akik kénytelenek voltak az egész parcellát felszántani, mert az egerek egyszerűen eltüntették a levélmasszát, úgyhogy abból a búzából már nem lesz semmi” – panaszolta Malbaški.
Hasonló nehézségekkel szembesült a szabadkai Miroslav Matković is, aki, mint elmondta, hektáronként 3300 dinárért vásárolt rágcsálók elleni szereket, de ez még nem is elég ott, ahol nagyon elszaporodtak a kártevők. „Nincs elég bajunk, most gyalogolunk végig a földön, hogy a lyukakba belerakjuk a szereket, és azután be is tömjük ezeket, hogy nehogy más állatokat, madarakat megmérgezzünk. A mérgeket nem szórhatjuk szét a műtrágyával együtt, mert ha más vadállatok emiatt elpusztulnak, kemény büntetés vár ránk. Legalább a minisztérium vagy a szakszolgálatok segítenének a legjobb szerek kiválasztásában” – mondta Matković, hozzátéve, hogy most már nagyon hiányzik az eső, különben hozamcsökkenéssel kell számolni.
Milutin Đorđević, a belgrádi állatorvosi kar állathigiéniai tanszékének tanára szerint a gazdáknak a rágcsáló- és rovarirtásra szakosodott cégekhez kell fordulniuk segítségért, azt megelőzően pedig a helyi tanácsadó szolgálatok szakemberei állapíthatják meg, hogy milyen és mennyi rágcsálóról van szó, illetve, hogy milyen rodenticidekkel lehetne a leghatékonyabban fellépni. A parcellákon nagy számban fellelhetők a mezei pockok és az egerek, de veszélyt jelentenek a hörcsögök, güzüegerek, szürke és fekete patkányok is. Állományaikat a tél folyamán és kora tavasszal, valamint ősz elején eredményesen lehet ritkítani a rendelkezésre álló rágcsálóirtókkal, szükség esetén kivételesen cink-foszfid alapú szerek is bevethetők, melyekkel rendkívül óvatosan, különösen nagy szakértelemmel kell bánni. Utána a lyukakat kötelezően be kell temetni. Sokan kerültek már bíróságra és fizettek busásan amiatt, hogy a parcellán szétszórták a mérget, amivel védett vadállatokat öltek meg – figyelmeztetett Đorđević.
***
Helyreigazítás
Pockok, egerek, hörcsögök címmel lapunk csütörtöki számában a Gazdaság rovatában megjelent írás illusztrációjaként tévedésből egy fokozottan védett, nagyon ritka és veszélyeztetett rágcsáló, a földikutya portréja jelent meg. A földikutya és a cikkben ugyancsak kártevőként említett ürge természetvédelmi oltalom alatt álló kisemlősök, már csak a ritkaságuk miatt sem tartoznak a mezőgazdasági kártevők közé. A tévedésért olvasóink elnézését kérjük.
Nyitókép: Felvételünkön egy elpusztult hörcsög látható (Fotó: Gergely József)