Mindössze két év alatt hét és félszeresére emeltük naperőműveink teljesítményét, ami ez év végére már meghaladja a 150 megawattot – jelentette ki Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter a Szerbia energetikai átalakulásáról tartott tanácskozáson, melyet a Re-set Summit konferenciasorozat keretében tartottak Belgrádban. Mint mondta a napenergia-felhasználásba sikeresen bekapcsolódtak a vásárló-termelő kategóriába tartozó háztartások is, melyek mintegy 20 százalékát az állam ösztönözte anyagi támogatásával az energetikai átállásra.
„Vissza nem térítendő támogatást adtunk a háztartásoknak, hogy a családi házakra szereljenek fel napelemeket. Eddig több mint 30.000 háztartásnak nyújtottunk anyagi segítséget, hogy áramot termelhessenek saját szükségleteikre. Ma már ipari létesítmények, középületek is vannak a vásárló-termelők között” – ismertette a miniszter. Bejelentette: Bánátban az idén építik fel a legnagyobb, 26 megawatt teljesítményű naperőművet, amely 30.000 háztartás áramellátását tudja biztosítani. „A legnagyobb projektek még ezután következnek, a terv szerint 2028-ra újabb, összesen 1 gigawatt teljesítményű naperőműveket építünk, ezen kívül 2030-ra 3,5 gigawatt megújuló energiaforrásunk lesz magán- és közberuházásokból, főképpen a nap- és szélenergia felhasználásából” – számolt be a tervekről a tárcavezető, aki arra is rámutatott, hogy a gazdasági átalakulással újabb munkahelyek nyílnak.
Az idén is a Világbankkal és a helyi önkormányzatokkal együttműködve valósítják meg az energiahatékonysági programot, melyben 137 város és község vesz részt. Arra számítanak, hogy 12.000 háztartás kapcsolódik be. Az állam és az önkormányzatok összesen kétmilliárd dinárral járulnak hozzá a program sikeréhez, és már június végén több mint 40 önkormányzat jelenteti meg a támogatási közfelhívást. Az energetikai átállás persze nagy projektumok nélkül nem valósítható meg, ezek közé tartozik a Bistrica reverzibilis vízerőmű megépítése, aminek előkészítésében nagy szerepet vállalnak a japán partnerek. Fontolóra vették a Đerdap 3 vízerőmű építését is, közben pedig a hazai tudományos intézményekkel, egyetemekkel megkezdődtek az előzetes véleménycserék a nukleáris erőmű létrehozásának lehetőségeiről a távolabbi jövőben.
Nyitókép: Beta