Az idén nemcsak az aratás zajlott le szokatlanul korán, hanem az időjárás szeszélyei folytán a hazai dinnye is hamarabb megjelent a piacokon, mint az előző években. Szerencsére, tehetnénk hozzá, hiszen épp elege van a lédús finomságra áhítozó hazai vásárlónak a külföldről idecipelt, belülről is kemény, íztelen, drága görögdinnyéből.
A hazai termelők elégedettek a termés mennyiségével és minőségével, annál kevésbé a felvásárlási árakkal, mert ha nagyban értékesítik a dinnyét, olykor csak a harmadát kapják meg annak, amennyit a végső fogyasztóknak fizetniük kell a hűsítő gyümölcsért. Vajdaság több települése, köztük Tiszakálmánfalva (Budiszava), Sajkásgyörgye (Đurđevo) és Kabol (Kovilj) is híres a dinnyetermesztésről, akárcsak a Hódság községhez tartozó Dernye (Deronje), ahol a Novosti munktársának Veselin Barudanov termelő elmondta, már június 20-ára beértek az első görögdinnyék, és a sok napsütésnek köszönhetően igencsak édesek. Szerinte ha meleg lesz a nyár, de nem túl forró, szeptember derekáig is lesz eladó dinnyéje, mert több szakaszban ültette el. Barudanov kilenc hektáron 7 fajta dinnyét termeszt, az első hozamokkal elégedett, hektáronként 80 tonna termett. Az egész termést áruházaknak adja el, kilóját 30 dinárért, ami szerinte nagyon kevés. Mint mondja, a hazai termelők hasznát a behozatali lobbi nyeli el, amely olcsó, kevésbé jó minőségű görög és albán dinnyével árasztja el a piacot. A szintén dernyei Jovan Marić a görögdinnyét 35, a sárgát 60 dinárért adja el szabadkai, kúlai, vajszkai és kljajićevói viszonteladóknak, akikkel hosszú évek óta együttműködik. „Eleinte 45-50 dinárt fizettek, a sárgadinnyéért pedig 70-et, de mindössze néhány nap alatt lecsökkent az ára. Jó lenne, ha legalább ezen a szinten maradna az idény legnagyobb részében” – mondta Marić.
A Novosti írása szerint Belgrádban az üzletekben, az utcai árusoknál és a piacokon 70–150 dinár a görögdinnye kilója, a sárgadinnyéért 100–200 dinárt is elkérnek. Újvidéken pillanatnyilag a görögdinnye kilója 80–90, a sárgadinnyéé 100 dinár körüli.
Nyitókép: MTI