Jelenleg az országban 100–150 helyen tölthetők fel az elektromos autók, pontos adat nincs, mert erről nem vezetnek nyilvántartást. Annyi biztos, hogy az autópályák mentén 58 töltő található, ebből nyolcat a Szerbiai Utak Közvállalat, ötvenet pedig a benzintöltő állomások helyeztek ki – ismertette a Bloomberg Adria portálnak adott interjúban Goran Vesić építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter.
A tervezési és építési törvény tavaly júliusban elfogadott módosítása szerint az autópályák mentén négy benzintöltő állomásra legkevesebb egy elektromos töltőállomásnak kell jutnia. Az úthálózatnak azon a részén, amely a közlekedési minisztérium hatáskörébe tartozik, a tárcavezető kezdeményezésére az idén még legkevesebb 50 töltőt szerelnek fel az autópályák mellé, ebből harmincat a Zöldállomások projektum keretében létrehozott pihenőhelyeken, a többit pedig a Szerbiai Utak Közvállalat jóvoltából. Éppen folyamatban van 10 elektromos töltő felszerelése a Šid–Belgrád autópálya mellett, mindkét irányban, Belgrád és Niš között, a Ništől Preševo felé vezető úton, a Belgrád–Újvidék szakaszon, valamint Niš és Dimitrovgrad között, továbbá még 16 töltőt helyeznek ki a Miloš Veliki autópályára és a Ruma–Šabac vonalra – sorolta Vesić. Kihívásnak nevezte a villanyáram elvezetését a töltőkig, ezért, mint mondta, úgy döntött, hogy nagyszabású tanulmányban vizsgálják meg a napelemek elhelyezésének lehetőségét az autóutak mentén.
„A zöldállomások projektumának megvalósítása novemberben kezdődik, először hat állomást építenek, összesen 30 töltőegységgel, majd 2025 májusáig havonta kettőt, úgyhogy a projektum első szakaszában összesen 80 új töltőt létesítenek, és a mostani 58-cal együtt már az idén 114, április végére legkevesebb 164, a jövő év végére pedig több mint 300 áll az elektromos autók tulajdonosainak rendelkezésére” – vázolta a terveket Vesić.
Kevés az elektromos autó, de még kevesebb a töltő
Az országban az összesen bejegyzett 2,4 millió személyautó között csak mintegy 3000 villanyautó van, de még ezeknek sincs elegendő töltőállomás. Sokan az otthon felszerelt, vagy a vállalati, esetleg szállodai töltőegységet használják, így tudnak szűkebb területen utazgatni elektromos autójukkal, de távolabbra már nemigen merészkednek vele. Ez az oka annak, hogy ma még kevés villanyautót vásárolnak az országban – vélekedik a tárcavezető. A legnagyobb gond azonban pillanatnyilag az, hogy nehézségbe ütközik a villanyjárművek áthaladása Szerbián, mert nincs elegendő gyorstöltő. Az EU elvárásaival és utasításaival összhangban készül a vonatkozó törvény, amely majd úgy rendelkezik, hogy az autópályák mentén legalább 60 kilométerenként kell elhelyezni minimum 300 kilowattos elektromosjármű-töltőállomásokat, melyeken legkevesebb egy 150 kilowattos gyorstöltő is lesz. Mindezzel párhuzamosan országszerte bővítik az elektromos töltők hálózatát, melyre rákapcsolják a középületeket is, különösen az újabban emelt létesítményeket.
Vesić szerint a villanyautók kragujevaci gyártásának megkezdése, valamint az ilyen gépkocsik vásárlásához ígért állami segítség jelentősen felgyorsíthatja a töltőrendszer bővülését is, és szerinte a következő 2-3 évben akár 5000 töltőt is üzembe helyezhetnek – nyilatkozta a miniszter a Tanjug beszámolója szerint. Az elektromos töltők kihelyezésének legnagyobb akadályairól elmondta, hogy a hálózat bővítése közvetlenül függ a villamosenergia-hálózat és az áramátvitel lehetőségeitől. Nagy mennyiségű áramra lesz szükség ehhez is, éppen ezért a villanyenergia egyre nagyobb részét kell megújuló forrásból biztosítani. Ehhez járulnának hozzá jelentős mértékben az autópályák mellett elhelyezett napelem-rendszerek. Véleménye szerint a benzintöltő állomások – különösen a nagyobbak – számára nem lesz túl nagy teher az elektromos töltők felszerelésének kötelezettsége, sőt a villanyautó-tulajdonosok odavonzásával csak növelhetik bevételüket más szolgáltatásaik révén, üdítők, élelmiszerek eladásából.
Mennyibe kerül egy elektromos töltő felállítása?
Az ár a teljesítménytől és a rendeltetéstől függ – mondja a miniszter. A kisebb, 22 kilowatton aluli erősségű, otthoni használatra is megfelelő töltők a legolcsóbbak, a közhasználatra szánt gyorstöltők pedig a legdrágábbak. Néhány ezertől néhány tízezer euróig terjed az áruk. A 60 kilowattos beszereléssel együtt nagyjából 25.000 euróba, a 120 kilowattos 35.000-be, a 150–180 kilowattos több mint 40.000 euróba kerül. A töltés díja a helyszíntől, a töltő erősségétől és gyorsaságától függ. A Szerbiai Utak Közvállalat elektromos töltőállomásain egyelőre nem fizettetik meg a feltöltést, de ez hamarosan megváltozik. Klasszikus, 50 kilowattórás elemmel felszerelt autó esetében, mellyel 400 kilométer tehető meg, a töltés kb. 25 euróba kerül, az erősebb, 107 kilowattórás akkumulátort, amellyel 550-600 kilométer is lehajtható, 52 euróért lehet feltölteni. „Ez azt jelenti, hogy elektromos autóval utazni 40-50 százalékkal is olcsóbb, mint klasszikus járművel közlekedni. Ennél is olcsóbb, ha a villanyautót saját töltőnkkel tudjuk feltölteni” – tette hozzá Vesić.
Nyitókép: Országszerte bővítik az elektromos töltők hálózatát (Fotó: Ótos András)