Jövőre növeli a vadászegyesületeknek szánt támogatását a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság – nyilatkozta a Magyar Szónak Tóth Zoltán mezőgazdasági titkárhelyettes, amikor a LORIST nemzetközi vadászati és halászati kiállítással kapcsolatban beszélgettünk. Az Újvidéki Vásáron zajló rendezvényen ugyanis a titkárság képviselői is jelen vannak, hisz az idén is jelentős eszközöket irányoztak elő az ágazatok támogatására a tartományi büdzséből.
– 2024-ben 109 millió dinárral támogatta a vadászegyesületek tevékenységét a mezőgazdasági titkárság. A szervezeteink a vadászatban használatos eszközök vásárlása mellett pályázhattak a vadállomány gyarapítására és az élőhelyek állapotának javítására is. Fontos ugyanis, hogy folyamatosan fenntartsuk és fejlesszük a vadállományt Vajdaságban, hisz a vadászat és a halászat jelentős gazdasági ágazattá fejlődhet. Emellett idegenforgalmi szempontból is jelentős: elsősorban a falusi turizmus fejleszthető általa, ezért a titkárság évről évre támogatja a vajdasági vadászegyesületek tevékenységét: jövőre előreláthatóan 120 millió dinárt tudunk elkülöníteni erre a célra – jelentette be a titkárhelyettes a kiállításon, amelynek 800 négyzetméteres főterét a Vajdaság Erdői Közvállalat, a Vajdasági Vadászszövetség és a Fruška gora Nemzeti Park rendezte be és töltötte meg tartalommal.
A magaslesek és trófeák között találkoztunk a magyarcsernyei Sólyom Vadászegyesület tagjaival is. Kérdésünkre büszkén mondták, hogy az egyesületükről az első feljegyzések 1925-ben és 1926-ban készültek. Jelenleg 32 aktív tagot számlálnak, és 3450 hektáron gazdálkodnak a magyarcsernyei vadászok – mondta Kormányos Lajos, aki 40 éve oszlopos tagja a szervezetnek.
– Van puskás ember, és van vadászember. Ezt a kettőt nem szabad összekeverni. A puskás ember csak azért vadászik, hogy lelőjön valamit. A vadászember elsősorban természetjáró, gondozza a vadat, és fenntartja a vadállományt. Csak ez után jöhet szóba a selejtezés – válaszolta a vadászat jelentőségére vonatkozó kérdésünkre a vadászember. Kitértünk arra is, hogy mi vonzotta az egyesület tagjait Újvidékre: – Minden évben eljövünk a kiállításra. Útközben is barátkozunk, itt is sok ismerőssel találkozunk, és arról beszélgetünk, amit szeretünk csinálni. Már ezért is megéri, emellett felújítjuk a ruházatunkat és a felszerelésünket is. Magyarcsernye ugyanis messze van minden nagyvárostól, így nem egyszerű a beszerzés – mondta Lajos, aki szerint érdemes kihasználni a vásári kedvezményeket is.
Hasonló indíttatással érkezett a kiállításra Bezdánból Ébli Csaba is, aki elsősorban a horgászfelszerelés után kutatott édesanyjával, Ébli Máriával. Csaba ugyanis horgász, édesapja pedig vadász volt.
– A Duna-melléken születtem, ebbe nőttem bele: csaknem 15 éve halászok, de a vadászat iránt is ugyanannyira érdeklődöm. Szeretek körülnézni a horgászfelszerelés között is, de eddig lőszert vásároltunk – tért ki arra Csaba, hogy a kiállításon kedvezményesebben be lehet szerezni az eszközöket, felszereléseket a kedvenc időtöltéseihez. Édesanyja osztozik a fia rajongásában: – A férjem vadász, a fiam halász is, nálunk ez családi hagyomány. Szívesen jövünk a kiállításra, hisz tartalmas napot töltünk együtt.
A vadászatról és halászatról szóló programok és előadások mellett az idén az Ökológiai Kiállítás bemutatóival és érdekességeivel is gazdagították a szervezők az október 2. és 6. között tartó rendezvényt, amelyen több mint 120 kiállító mutatkozik be. Ma, szombaton 11 órakor szlovén szarvasbőgés-utánzók kerülnek a középpontba a kiállítás főterén, ahol különböző kategóriákban versenyt is szerveznek. A Vajdaság Erdői Közvállalat vadőrei pedig a szarvasbőgés-utánzás gyakorlati alkalmazásáról tartanak előadást a látogatóknak. Az érdeklődők megkóstolhatják a vadászpaprikás-verseny különlegességeit is, délután pedig a média képviselői mérkőznek meg a halászléfőző versenyen. A kiállítás keretében a hétvégén tartják meg a hagyományos vajdasági őszi lovaglóversenyt is. A napijegyeket 450 dinárért vehetik meg az érdeklődők, csoportos látogatás esetén pedig fejenként 400 dinárért juthatnak be a kiállításra. A hét évnél fiatalabbak számára ingyenes a belépés.
Nyitókép: A magyarcsernyei vadászok büszkén képviselték a csaknem százéves egyesületüket (Fotó: Tóth D. Lívia)