A kínai kormány 30,6–39 százalékos vámokat vezetett be az európai szeszes italokra, válaszként az EU lépésére, amely vámok kivetésével igyekszik lassítani a kínai, olcsó elektromos autók beáramlását.
Értékelések szerint a válaszintézkedés jobb tárgyalási pozíciót biztosít Pekingnek az ázsiai villanyautók hónap végén hatályba lépő, 35,3 százalékos vámjának csökkentésére vagy eltörlésére irányuló tárgyalásokon. Az európai pálinkafélék vámjáról szóló határozat holnap lép életbe, ideiglenes jellegű, és egyebek között azt is tartalmazza, hogy az importőröknek a vám összegével megegyező letétet kell elhelyezniük a kínai vámügynökségnél.
A kínai kereskedelmi minisztérium augusztus végén hozta nyilvánosságra azt a megállapítását, hogy az európai szeszes italok behozatala az országba „jelentős károkat” okozhat a hazai gyártóknak, közben pedig hasonló felmérések kezdődtek az Európai Unió piacáról történő sertéshús- és tejtermékimport kapcsán is. A szeszes italok beszállítását illetően főképpen a francia konyakok és hasonló italok előállítóira irányult a vizsgálat, ugyanis Franciaország támogatta a kínai gyártmányú elektromos autók vámját, míg pl. Németország ellenezte.
A vámtarifák márkafüggőek, ugyanúgy, mint az EU vámjai a kínai gépkocsik esetében. A Martell konyakra például 30,6, a Remy Martinra 38,1, a Hennessy konyakra pedig 39 százalékos importvámot határoztak meg. Több tíz cég termékeire vonatkozik a döntés, köztük néhány spanyolra is.
Májusban még, amikor Hszi Csin-ping kínai elnök Franciaországban járt, Emmanuel Macron államfő két palack híres francia konyakkal ajándékozta meg vendégét.