Az élelem minősége kulcsfontosságúvá vált a mai világunkban, amelyet a felgyorsult városiasodás, a népszaporulat rohamos növekedése és az életvitel változása jellemez – mondta prof. dr. Branko Markoski felsőoktatási és tudományos kutatásügyi titkár annak a találkozónak a megnyitóján, amelyre több mint 360 szakember érkezett Újvidékre a világ 27 országából. A háromnapos Food Tech konferenciát ötödik alkalommal szervezte meg az újvidéki Élelmiszer-technológiai Tudományos Intézet: a nemzetközi találkozón a szakemberek tapasztalatot cserélhetnek a minőségi élelmiszergyártás és az élelmiszer-biztonság terén, de megismerhetik a korszerű élelmiszeripari technológiákat is. A célok jelentőségét a titkár is kiemelte nyitóbeszédében, ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy az intézetet csaknem ötven évvel ezelőtt a tartományi kormány alapította. Az intézet ma is sikeresen működik, és a fiatal kutatóknak köszönhetően újabbnál újabb irányelveket alapoz meg az élelmiszer gyártásában és kutatásában – mondta a titkár.
Az egybegyűlteket Dragica Ilić tartományi mezőgazdasági titkársegéd is köszöntötte. Beszédében kiemelte annak a szándéknyilatkozatnak a jelentőségét, amelyet szeptemberben írtak alá annak érdekében, hogy még inkább elmélyítsék az együttműködést Vajdaság és Shandong tartományok között. Az együttműködés továbbfejlesztését elsősorban tudományos és oktatási területeken vázolta fel az egyezmény: a kínai kutatók és szakemberek szép számban érkeztek a Food Tech konferenciára is. A találkozó eredményes példája annak, hogyan lehet sikeresen olyan tudományos közeget biztosítani, amelyben könnyedén tapasztalatot cserélnek a hazai és nemzetközi szakemberek – hangsúlyozta a titkársegéd.
A konferencia megszervezését a Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatásügyi titkárság, valamint a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság mellett az illetékes minisztérium is megtámogatta, de a Tartományi Régiófejlesztési, Régióközi Együttműködési és Helyi Önkormányzati Titkárság is hozzájárult annak a konferenciának a megvalósításához, amelyet a kínai Shandong tartomány egyetemének közreműködésével szerveztek meg – hangsúlyozta dr. Ljubiša Šarić, az intézet igazgatója a köszöntőbeszédében. Kiemelte, hogy a konferencia olyan globális platformmá fejlődött, amelyen keresztül tudományos intézetek és intézmények cserélnek tapasztalatot és osztják meg egymással az újító ötleteiket. Az intézet igazgatója emlékeztetett arra, hogy az immár világszerte ismert találkozót az élelmezés világnapján nyitották meg. Ezáltal azokra a kihívásokra is fel szeretnék hívni a figyelmet, amelyekkel az élelmiszeriparnak meg kell küzdenie a jelenlegi helyzetben.
Ugyanakkor rámutatnak azoknak a szakembereknek a felelősségére és jelentőségére is, akik újító ötleteikkel és kutatásokkal biztonságos és hatékony élelmezési rendszereket fejlesztenek, és ezáltal az emberiség jobb jövőjéhez járulnak hozzá – mutatott rá a tudományos kutatások kulcsfontosságú szerepére az eseményt szervező intézet első embere.
A három nap alatt több mint 90 tudományos tanácskozáson cserélhetnek tapasztalatot a résztvevők az újvidéki Sheraton Szállodában, emellett két kerekasztal-beszélgetést is szerveztek – tért ki a programra a Magyar Szó kérdésére dr. Pavle Jovanov tudományos tanácsadó, a konferencia szervezőbizottságának elnöke. Hozzátette: a szerb ipar képviselőit is várják a napokban, a nemzetközi találkozó egyik fő célja ugyanis az, hogy együttműködésre ösztönözze a tudományt és a gyakorlatot, de több tanácskozáson is kitérnek a szerbiai és az uniós rendelkezések összeegyeztetésére is. A világ legtöbbet idézett két szakembere is Újvidékre érkezik a napokban – emelte ki az intézet munkatársa. Elmondta azt is, hogy a konferencia idején nagy hangsúlyt fektetnek a kötetlen beszélgetésekre is, így hagyományos szerb vacsorát, valamint több koktélozást is szerveztek az Újvidékre látogatott vendégeknek.
A nyitórendezvényen többen is hangsúlyozták: a konferencia nagy hatással van a szerb élelmiszeripar fejlődésére, hisz közvetlenül köti össze az európai szakembereket a hazaiakkal, a világ más tájáról érkező szaktekintélyek pedig korszerű tapasztalataikat osztják meg a területeinken tevékenykedő szakemberekkel. A programot az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara is kíséri: a hallgatókat, a kutatókat és a professzorokat leginkább az új kutatások, technológiák megismerése vonzotta a találkozóra – válaszolta a Magyar Szó kérdésére Sörös Zita, a kar nemrégiben kinevezett dékánja.
Kiemelte, hogy a Technológiai Kar kiváló együttműködést ápol az Élelmiszer-technológiai Tudományos Intézettel: sok hallgatójuk az intézetben dolgozik, ahol magas szintű kutatómunka folyik. A projektek megvalósításán is sok esetben együtt dolgoznak – hangsúlyozta a dékán, akinek a neve nem ismeretlen az olvasóink előtt, hisz a kar által vezetett projektek megvalósulásáról korábban többször is beszámolt lapunknak.
Az egyik legjelenősebb a Tápláljuk a jövőt! (Feeding Future) elnevezésű projekt, amelynek programját az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara és a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara állította össze az Európai Unió támogatásával. A két intézmény már a második közös projektjét valósítja meg az elmúlt években: ezúttal olyan szakembereket kívánnak biztosítani a határ menti régiókba, akik megfelelnek a korszerű élelmiszer-termelés és a szolgáltatóipar követelményeinek. A kétéves projekt keretében egy stratégiát is megalapoznak, de Újvidéken folytatják a Kar laboratóriumainak felújítását is – tudtuk meg korábban Sörös Zita projektvezetőtől, aki a tapasztalatcsere mellett a Food Tech nemzetközi konferenciára is kapcsolatépítő szándékkal érkezett.
A tartalmas tanácskozások után, a találkozó utolsó napján átadják a konferencia díjait is: nemzetközi elismerésben részesítik azt a fiatal kutatót, aki legsikeresebben mutatta be az ötletét, de a legjobb prezentáció is elismerésben részesül. A konferencia ünnepélyes lézárására pénteken kerül sor.
Nyitókép: A háromnapos találkozóra az élelmiszeripar hazai képviselőit is várják (Fotó: Dávid Csilla)