2024. szeptember 11., szerda

Végső ideje lecserélni a Tito idejéből való erőműveket

Csak a megújuló energiaforrások szavatolhatnak biztos ellátást

Szerbia kőolaj- és gázellátása folyamatos, az államnak vannak válságtervei és megoldásai fennakadás esetére is – nyugtatta meg a lakosságot Zorana Mihajlović bányászati és energiaügyi miniszter, és kiemelte, hogy a gázszektorban a diverzifikáció prioritást élvez.

– A kőolaj az Adria-vezetéken, a földgáz pedig Bulgárián keresztül, a Balkáni Áramlaton érkezik hozzánk, van elegendő kőolajszármazékunk és gázunk, de óvatosak vagyunk, mert a helyzet alakulása nem tőlünk függ. Lesz megoldásunk minden váratlan körülményre – mondta a miniszter asszony tegnap a Happy tévé műsorában. Hozzáfűzte, egész Európában előreláthatatlan a helyzet az energiahordozók árát és hozzáférhetőségét illetően, de Szerbia sok más országhoz képest jobb helyzetben van. Ugyan most még teljes egészében az orosz gázra támaszkodik, de folyamatban van a szállítók diverzifikációja, és ha jövő év szeptemberében befejezik a szerb–bolgár összekötő vezetéket, lehetővé válik a Görögország és Azerbajdzsán felőli gázszállítás is. Hosszú távon csak az energetikai átállás, a megújuló energiaforrások hozhatnak megoldást.

– A Nemzetközi Energiaügynökség, az Európai Unió és minden ország egyértelmű üzenete az, hogy a stabil energiarendszert csak a zöld irányvonalra való átállás szavatolhatja. Az, hogy egyes országok a válság és a háború idején 1-2 százalékkal növelték a hőerőműveik termelését, semmit sem jelent. Szerbia az energia 70 százalékát a régi hőerőművekből nyeri, melyek a kis fűtőértékű szenet, a legrosszabb minőségű lignitet használják. Új kapacitásokba, víz-, szél- és naperőművekbe kell beruháznunk, hőerőműveink pedig majd fokozatosan csökkentik a termelést – mondta Mihajlović. Hangsúlyozta, az ország energiaszektoráról gondoskodóknak most meg kell határozniuk, mely hőerőművek fognak továbbra is üzemelni, és milyen megújuló energiaforrásokra támaszkodik az ország a következő 30 évben. „Minden forrást számba kell venni, beleértve az atomenergiát is.” Annál is inkább fontos ez, mert Szerbia 35 éve egyetlen villamosenergia-kapacitással nem gazdagodott, hő- és vízerőművei Tito idejéből valók.