2024. december 21., szombat

A zöld megoldások kora

A megújuló energiaforrások használatáról tárgyaltak Újvidéken – Tartományi támogatás elektromos vagy hibrid autók vásárlására

A tervek szerint a tartományi kormány a jövő évi költségvetésből mintegy 700 millió dinárt különít el olyan pályázati lehetőségekre, amelyek a megújuló energiaforrások használatát ösztönzik – emelte ki Nenad  Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár azon a konferencián, amelyet a Color Media Events vállalat a Tudományos-Technológiai Parkkal, valamint a tudományos, technikai fejlesztési és innovációs minisztériummal együttműködve tartott meg tegnap Újvidéken. Az Újítások a fenntartható energiaforrások területén – a dekarbonizáció és a zöld hidrogén kora elnevezésű eseményen a szakemberek és a gazdasági személyek cseréltek véleményt két panelbeszélgetés keretében, de elemzéseket és hatékony gyakorlati példákat is ismertettek a résztvevőkkel. A tartományi képviselők viszont alátámasztották, hogy a politikum továbbra is támogatja azokat a tevékenységeket a gazdaság és lakosság körében, amelyek a megújuló energiaforrások használatát szorgalmazzák.

A fenntartható energiahasználat a jövőnk záloga: a megújuló forrásokra alapozva elsősorban a környezetünket őrizzük meg a jövő nemzedékek számára, de használatukkal a vállalkozók jelentősen csökkenthetik a költségeiket is – hangsúlyozta Ivanišević beszédében. 

– A jövő évi költségvetés tervezetébe olyan lehetőséget is belefoglaltunk, amellyel Szerbia ismét újítóvá válik a régióban. Országunk teremt ugyanis először lehetőséget arra, hogy ne csak az idegenforgalommal foglalkozók pályázhassanak az elektromos vagy hibrid autók vásárlásának támogatására. A vállalkozók tehát egymillió dináros hozzájárulásra pályázhatnak, a turisztikai tevékenységgel foglalkozók viszont két és fél millió dináros vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak majd, amennyiben a környezetkímélő járművek beszerzése mellett döntenek. Ugyanakkor az idegenforgalmi ágazatban tevékenykedők számíthatnak arra is, hogy további 4,5 millió dináros hozzájárulást kaphatnak, ha fejlesztéseiket megújuló energiaforrások használatára alapozzák: napelemeket szerelnek fel, nyílászárókat cserélnek vagy alternatív fűtési és hűtési megoldásokra igyekeznek átállni – sorolta azokat a kezdeményezéseket a titkár, amelyeket belefoglalták a tartomány jövő évi költségvetésének tervezetébe. Kiemelte, hogy az említett lehetőségeket a gazdaság szükségleteire alapozták. A vállalkozók és cégek ugyanis a hagyományos energiaforrások árának emelkedésével alternatív megoldások után kutatnak, és nyitottá váltak a fenntartható források alkalmazására – mutatott rá a fejlődési lehetőségre Ivanišević.

A megújuló energiaforrások használatának fejlesztését a tartományi kormány prioritásként kezeli – erősítette meg a titkár szavait Boris Novaković, a vajdasági képviselőház alelnöke is a konferencián.

A panelbeszélgetéseken a szakemberek vitatták meg a megújuló energiaforrások használatának gyakorlati lehetőségeit a gazdaság képviselőivel (Fotó: Tóth D. Lívia)

A panelbeszélgetéseken a szakemberek vitatták meg a megújuló energiaforrások használatának gyakorlati lehetőségeit a gazdaság képviselőivel (Fotó: Tóth D. Lívia)

Beszédében kiemelte: Vajdaság hatalmas lehetőségekkel rendelkezik a megújuló energiaforrások használata tekintetében. Tartományunk ugyanis előnyösen ki tudja használni a nap- és szélenergiát, de gazdag lehetőségek rejlenek a biomassza alkalmazásában is. Ezen lehetőségek kihasználásához azonban az erős nemzetközi együttműködés mellett szükség van az infrastruktúra kiépítésére, folyamatosan fektetni kell a technológiai újításokba és az oktatásba is – hangsúlyozta  Novaković.

Ugyanakkor rávilágított arra is, hogy a környezetkímélő megoldások fejlesztését a Vajdaság Autonóm Tartomány alapszabálya is megalapozza. Az ilyen irányban kifejtett tevékenységekből kiemelte a Tisztább és zöldebb iskolákért Vajdaságban elnevezésű programot, amelyet 2013 óta éltetnek. Ezen projekt célja, hogy fejlessze az ökológiai öntudatot a társadalmunkban, és ösztönözze a felelősségvállalást a fiatalok körében – mondta a tartományi képviselőház alelnöke. 

Beszédében kiemelte az IPA-program keretében megvalósuló, határon átívelő projektek jelentőségét is Vajdaság számára. Ezek által ugyanis a tartomány számos olyan programba kapcsolódhatott be, amelyek által területeinken is csökkenthető az ökológiai kockázat, alkalmazkodni lehet a klímaválság következményeihez, vagy éppen fejleszteni a természeti források kihasználását. A széles körű lehetőségek közül az alelnök azt az INTERREG IPA-projektet emelte ki, amely a Tisza menti települések szennyvizének kezelését célozza meg. Mindezeket a tevékenységeket a tartományi kormány és a képviselőház annak a nyugat-balkáni országokkal megkötött zöld megállapodásnak a szellemében fejleszti, amelyet Szerbia 2020-ban írt alá az Európai Unióval – hangsúlyozta a tartományi képviselőház alelnöke. 

A vajdasági kezdeményezéseket, projekteket és a programok megvalósulását a svéd nagykövet, Charlotte Sammelin is üdvözölte beszédében. Kiemelte, hogy az általa képviselt ország elkötelezett abban, hogy Szerbia közel kerüljön az Unióhoz, és a fenntartható jövő érdekében minél több innovációt alkalmazzon a megújuló energiaforrások használata során. A lehetőségeket a konferencia folytatásában szakemberek vitatták meg: a panelbeszélgetésen tudósok, kutatók, vállalkozók és befektetők ismertettek pozitív gyakorlati példákat a résztvevőkkel, de a nemzetközi jó gyakorlatok alkalmazásának lehetőségeiről is tanácskoztak. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Nenad Ivanišević a tartomány jövő évi költségvetésének tervezetébe beépített támogatási lehetőségekről számolt be a konferencia résztvevőinek (Fotó: Tóth D. Lívia)