2024. december 21., szombat

A munkaadók küzdenek a képzett fiatalokért

A duális képzés eredményeit hangsúlyozták Újvidéken a Műszaki Tudományok Karán megtartott foglalkoztatási vásáron

Szerbiában ma már nem a munkások harcolnak az állásokért, hanem a munkaadók küzdenek a jó szakemberekért – mondta Nenad Ivanišević gazdasági és idegenforgalmi titkár az Improvement foglalkoztatási vásáron, amelyet harmadik alkalommal tartottak meg az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karán. Az elmúlt tíz évben teljesen megváltozott a területeinken szervezett foglalkoztatási vásárok hangulata és üzenete is – mondta az esemény megnyitóján a gazdasági titkár.

– Korábban az állásbörzékre ezerszámra érkeztek a munkanélküliek, és több százan harcoltak egy munkahelyért. Mára viszont a munkaadók felismerték, hogy meg kell küzdeniük a szakképzett munkaerőért, és megfelelő feltételeket kell felajánlaniuk ahhoz, hogy bevonzzák a fiatal tehetségeket – fogalmazott a titkár.

– Hisz általuk – folytatta –, az ő ötleteikkel tudják csak korszerűsíteni és fejleszteni a vállalkozásaikat. Mindehhez el kellett érni azt, hogy mára Vajdaság területén nyolc százalék alá süllyedjen a munkanélküliek aránya. A sikerhez nagyban hozzájárultak a foglalkoztatási vásárok is, amelyek összekötötték a munkáltatók és a munkavállalók érdekeit – mutatott rá a titkár. Hozzátette: Szerbiában ma már világmárkák üzletelnek, amelyek hajlandóak megharcolni a szakképzett fiatal munkaerőért. Ez pedig az elmúlt évek egyik legjelentősebb sikere mind állami, mind tartományi szinten is – mondta Ivanišević. A Magyar Szó kérdésére megemlítette azt a pályázati lehetőséget is, amely nemrégiben zárult le: ennek keretében a tartományi vezetés állást biztosított a Vajdaság területén működő egyetemek nyolc legkiemelkedőbb hallgatójának azokban a szervekben és intézményekben, melyek alapítója a Vajdaság Autonóm Tartomány. 

A szakképzett fiatalok megbecsülésének jelentőségét Branko Markoski felsőoktatási és tudományos kutatásügyi titkár is kiemelte beszédében. Hangsúlyozta, hogy az általuk választott kar nemcsak követi a nemzetközi követelményeket és korszerűsítéseket, de önmaga is teremt minőségi mércéket. Az Újvidéki Egyetem és a BioSense Intézet elismert kutatóközponttá és az innovációk városává fejlesztette a tartományi székvárost – mondta a felsőoktatási titkár, majd példaként az IT-ágazatot említette.

Újvidéken ugyanis csaknem 20 ezer szakembert alkalmaz az ágazat több mint 300 cégben. A vállalatok és az oktatási intézmények összefogásával Újvidék az ország központjává vált a mesterséges intelligencia alkalmazásában és kutatásában is – mutatott rá Markoski, aki szerint a korszerűsítés folyamatában jelentős szerepet töltött be a gazdaság és az oktatás összekapcsolódása. 

A foglalkoztatási vásárt a Műszaki Tudományok Karán tevékenykedő diákszövetség szervezi meg évről évre azzal a céllal, hogy jobb feltételeket biztosítson a hallgatóknak a munkapiacon, a diákok körében közismertté váljanak a munkaadók szükségletei és feltételei, de a munkáltatók is belátást nyerhetnek a szakképzett fiatalok által nyújtott lehetőségekbe – hangzott el az eseményen, amelyen a diákszövetség képviseletében Boris Jocev köszöntötte az érdekelteket. Beszédében emlékeztetett arra, hogy a foglalkoztatási vásár megszervezését a kar hallgatói kezdeményezték annak érdekében, hogy megteremtsék a lehetőséget a pályafutásuk fejlesztésére. A hallgatók kezdeményezését Boris Dumnić, a kar dékánja a kezdetektől támogatta, hisz saját bevallása szerint a külföldi útjai alkalmával többször is megtapasztalta a foglalkoztatási vásárok erejét és jelentőségét. 

A cégek ajánlataira a kar vezetősége és a tartományi képviselet is kíváncsi volt (Fotó: Tóth D. Lívia)

A cégek ajánlataira a kar vezetősége és a tartományi képviselet is kíváncsi volt (Fotó: Tóth D. Lívia)

– A Műszaki Tudományok Kara csaknem 18 ezer hallgatót és 1300 alkalmazottat csoportosít, és az Újvidéki Egyetem egyik legnépszerűbb kara immár 64 éve. A kezdetektől a napjainkig arra törekszünk, hogy a hallgatók kezdeményezéseit és igényeit racionális keretbe helyezzük és megvalósítsuk. Ezen törekvés vezetett el bennünket a képzéseink minőségének felismeréséhez is: ma már rengeteg intézmény, cég és vállalkozó támaszkodik a karunk hallgatóinak szaktudására mind Vajdaságban, mind Szerbia más területein és nemzetközi szinten is – tért ki a 96 akkreditált hallgatói programot megvalósító kar elismertségének jelentőségére a dékán. 

A cégek és a hallgatók közötti kapcsolat kialakításában nagy szerepe volt és van a duális oktatás népszerűsítését és alkalmazását szorgalmazó irodának is, amely szintén a kezdetektől segíti a hallgatók elképzelésének megvalósulását. Az idénre már több mint 20 céget sikerült bevonzani a foglalkoztatási vásárra – mutatott rá Gabrijela Grujić, az iroda igazgatója.

– A cégek nagy érdeklődése igazolja a duális képzés sikerét területeinken. 2018 óta ugyanis törvényesen is megalapozott a gyakorlatorientált oktatás Szerbiában. Ezáltal megteremtődött a feltétele annak, hogy az egyetemi oktatásban is sokkal több órát tölthessenek a hallgatók a szakirányuknak megfelelő cégekben és vállalatokban. Így lehetőségük van a diákoknak azt választani, hogy a 250 órás hagyományos tantermi oktatás mellett 450 órát gyakorlati képzésen tölthessenek el. Ezt a választást az a rendelkezés is ösztönzi, amelynek révén a gyakorlatorientált oktatásban részt vevőknek joga van az 50 százalékos fizetésre is. A cégekben eltöltött időt immár elismerik a későbbi elhelyezkedés folyamán, azaz a fiatalok pályázhatnak olyan vállalatoknál is, amelyek tapasztalattal rendelkező alkalmazottakat keresnek. A diplomájuk csatolmányában feltüntetik a cégekben eltöltött munkaórák számát. Ugyanakkor a duális képzésben részt vállaló munkaadóknak szintén előnyt jelent a gyakorlati képzés, hisz önmaguk szükségleteihez mérten alakíthatják a fiatalok képzését, ezáltal a jövőben nem kell az ismeretlen piacon kutatniuk a megfelelő munkaerő után. Ezzel biztosíthatják az újító ötleteket és a vállalkozásuk fenntarthatóságát is – mutatott rá a közös érdekekre a duális képzést szorgalmazó iroda igazgatója. 

A szakember álláspontját igazolták a foglalkoztatási vásáron megjelent cégek is. A rendezvény fő támogatója az idén a Tiki cég volt, de többek között olyan nagyvállalatok is képviseltették magukat, mint a Jaffa édességgyár, Lafarge cementgyár, Coca-Cola szerbiai és montenegrói képviselete, DDOR biztosító és a Toyo Tires gumigyár. A hallgatók a nap folyamán érdeklődhettek az elhelyezkedési lehetőségekről, megismerhették a cégek munkapiaci helyzetét és elvárásait, de bemutathatták a saját szaktudásukat is azoknál a pultoknál, amelyek felkeltették az érdeklődésüket. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Több mint 20 cég hozta el ajánlatait a hallgatók számára (Fotó: Tóth D. Lívia)