A központi bank azért vásárol eurót, mert nem szeretné megengedni, hogy a dinár túlságosan megerősödjön. A jegybank 2017 óta 11,5 milliárd eurót vásárolt, ebből az idén eddig 2,4 milliárdot – jelentette ki Jorgovanka Tabaković, a Szerb Nemzeti Bank (NBS) kormányzója a NIN hetilapnak adott szerdai interjúban.
Az újságíró azt is megkérdezte, vajon reálisan stabil-e a dinár árfolyama, illetve azért tartják-e mesterségesen alacsonyan, hogy a hatalom könnyebben teljesíteni tudja ígéretét, mely szerint az idén 930 euró, 2027-ben pedig 1400 euró lesz az átlagbér. A jegybank vezetőjének válasza szerint ennek éppen az ellenkezője igaz: az utóbbi 8 évben az NBS a dinár erősödését célzó nyomás légkörében dolgozik, ami a javuló gazdasági eredményeknek, a beruházásokkal történő devizabeáramlásnak, a kivitelnek, a dinárkötvényekbe történő befektetéseknek és más kedvező tényezőknek köszönhető. „Ez tette szükségessé, hogy 2017 óta 11,5 milliárd eurót vásároljunk, és így elejét vegyük a dinár túlzott megerősödésének, tehát nem a túl erős dinár a cél. Csak tavaly 3,94 milliárd eurót vettünk, az idén pedig eddig 2,4 milliárdot. Éppen ez bizonyítja a monetáris és árfolyampolitikánk helyességét” – állította a bankkormányzó.
Az interjúból megtudható, hogy a bruttó devizatartalékok a legmagasabb szinten vannak, és 28,7 milliárd eurót tesznek ki, több mint két és félszeresét a 2012 végén jegyzett összegnek. A kérdésre, hogy mekkora az aranytartalék, és hogyhogy nem tudott ez megvédeni bennünket az inflációtól 2022-ben és 2023-ban, Tabaković azt válaszolta: bármely központi bank aranytartaléka nem arra szolgál, hogy megvédje a lakosságot az inflációtól, ugyanis közte és az áruk meg szolgáltatások általános árszintje között nincs közvetlen összefüggés. Az országnak 47,8 tonna aranytartaléka van, ebből 17 tonnát külföldön vásárolt. Az aranytartalék értéke a pillanatnyi tőzsdei árak szerint 3,9 milliárd euró, az arany ára csak az idén mintegy 28 százalékkal emelkedett.
A jegybank vezetője az irányadó kamat további alakulása kapcsán azt mondta, az alapkamat most 5,75 százalékon áll, és arra számítottak, hogy az év végéig 0,25 százalékkal csökkenthetik, de világszerte ismét erőre kapott az infláció, ami óvatosságra int.