A Szerbiai Postaforgalmi Közvállalat nevében számos polgár kap üzenetet, amelyben arra kérik őket, hogy a csomag átvételéhez adják meg személyes adataikat. A posta SMS-en keresztül soha nem kér ilyet a felhasználóitól – közölte a Tanjug hírügynökségnek Bojana Nikolić, a Szerbiai Postaforgalmi Közvállalat értékesítésért felelős igazgatója. A polgárokat arra figyelmeztetik, hogy ne nyissák meg a kapott linkeket.
– Amennyiben a polgárok nem biztosak abban, hogy hivatalos üzenetről van szó, vagy átverésről, legjobb ha kapcsolatba lépnek a posta hívóközpontjával, amely hétköznaponként 8-tól 20 óráig, hétvégén pedig 8-tól 15 óráig fogadja a hívásokat. A szolgáltatók elmagyarázzák, hogy milyen üzenetekről van szó – fejtette ki Nikolić.
Jovan Milosavljević, a Szerb Elektronikus Hírközlési és Postai Szolgáltatások Szabályozó Ügynöksége (RATEL) keretében működő Információbiztonsági Szolgálat munkatársa a Tanjug hírügynökségnek elmondta, amennyiben a polgárokat SMS-ben arra kérik, hogy linkre kattintva adják meg személyes vagy pénzügyi adataikat, biztosan árverésről van szó.
– Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy a posta soha nem kéri a felhasználókat és a polgárokat arra, hogy fizessenek elektronikus úton, csupán a csomag átvételekor kell fizetni. A szerbiai posta esetleg üzenetet küldhet arról, hogy mikor érkezik a csomag. Tehát a személyes vagy pénzügyi adatok megadását soha nem kéri – fogalmazott Milosavljević.
Elmondása szerint a csalók könnyen felismerhetők a helyesírási hibákról vagy a cirill és a latin betűk keveréséből, valamint arról, hogy az üzenet egy teljesen ismeretlen, külföldi számról érkezik.
A szakértő kiemelte, az a legfontosabb, hogy amikor az állampolgárok igénybe veszik valamelyik online szolgáltatást, ellenőrizzék az adatvédelmi szabályzatot, illetve azt, hogy egy adott intézmény vagy szervezet egyáltalán kínál-e online fizetési lehetőséget.
Amint valakitől azt kérik, hogy adja meg személyes vagy pénzügyi adatait, nagyon fontos az óvatosság, ellenőrizni kell, hogy ez valóban szükséges-e. A szerbiai posta és a bankok nem követelik a felhasználóiktól és az ügyfeleiktől, hogy adják meg az adataikat az interneten, hiszen az már az adatbázisukban van. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy önmagában a linkre való kattintás nem okoz gondot, mivel az egy hamis weboldalra irányít át.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a támadók hogyan jutnak hozzá a telefonszámhoz, elmondta, hogy biztosan léteznek adatbázisok, amelyek különböző forrásokból származhatnak.
– Mindannyian naponta, hetente több alkalommal is megadjuk a telefonszámunkat, például ételkiszállításkor, különböző üzletekben való vásárláskor. Tehát sok helyen megadhatjuk az adatainkat, ezért nagyon oda kell figyelnünk. A csalóknak nem kell feltétlenül hozzáférniük a mobilszám-adatbázisokhoz, ezt más módon is elérhetik. Az információkat ma már különböző helyeken gyűjtik – fejtette ki Milosavljević.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Pixabay