2024. szeptember 11., szerda

Hamarosan kezdődnek a gázártárgyalások az oroszokkal

Máshonnan leghamarabb két év múlva tudunk energiahordozóhoz jutni

Németország és Szerbia árucsere-forgalmának értéke az idén meghaladja a hétmilliárd eurót. Németország messzemenően a legfontosabb országgá válik a számunkra – szögezte le Aleksandar Vučić államfő, miután Berlinben találkozott Annalena Baerbock német külügyminiszterrel. Az elnök kiemelte, politikai értelemben Szerbia pozíciója soha nem volt nehezebb, de a mostani és a várható helyzet tükrében attól tart, hogy hasonló lesz gazdasági tekintetben is.

„Eddig annak köszönhetően sikerült megbirkóznunk a nehézségekkel, hogy közpénzügyeink rendben voltak, gazdaságunk erős volt. Fontos hír, hogy a becslések szerint az első negyedévben 4,3 százalékos gazdasági növekedést értünk el” – közölte Vučić, majd arra hívta fel a figyelmet, hogy Szerbiának továbbra is küzdenie kell minden beruházásért. Most az a helyzet, hogy Európában a tavalyihoz képest jóval kevesebb a beruházás, az emberek a háborúval vannak elfoglalva. A német külügyminiszterrel folytatott megbeszélésen szó volt az energiahelyzetről is.

„Miféle diverzifikációról beszélünk? Csak két év múlva tudunk majd valahonnan energiahordozóhoz jutni, de kérdés, hogy melyikhez. A mi oldalunkon épül az úgynevezett bolgár interkonnektor, a bolgárok viszont még csak ezután írják ki a versenypályázatot, utána pedig még legkevesebb 300 napig tart az összekötő vezeték építése. Most mit és honnan szerezzünk be? Semmi sem hullik csak úgy az ölünkbe. Németország 55 százalékban függ az orosz gáztól, mi 100 százalékban, mint sok más ország. Hatalmas gondunkká válik az energiahordozók beszerzése, 10-e után kezdjük meg a gázártárgyalásokat az oroszokkal. Gondok vannak a kőolajbeszerzés körül is. Érkezhet-e hozzánk továbbra is az adriai vezetéken (JANAF), mert vajon másképpen hogyan, kit érintenek a továbbiakban a büntető intézkedések, kit nem, ezt csak ezután tanulmányozzuk. Az utóbbi egy hónapban az általunk vásárolt kőolaj több mint 60 százaléka orosz, azelőtt ilyen arányban iraki volt. Az orosz olcsóbb” – fejtegette az államfő, és megjegyezte, az embereket többnyire csak a földgáz ára érdekli, de itt nem csak erről van szó. „Nem szegülhetünk ellene a németeknek, amikor a 15 legnagyobb exportőrünk közül 5 német, 100 gyárunk közül pedig már nem 30, hanem 50 német. Valóban nehéz a helyzet, de igyekszünk a legjobb megoldásokat fellelni az agrártermékeket, az energiaügyeket és minden más kérdést illetően. A britekkel kőolajtárolók építéséről tárgyalunk, úgyszintén meg kell vizsgálnunk, hogyan lehetne kibővíteni a gáztárolókat és elérni azt, hogy két év múlva egymilliárd köbméter gázt tudjunk tartalékolni, ami három hónapra elegendő.” Vučić kiemelte, most Európában nálunk a legolcsóbb a villanyáram, a kenyér és az étolaj. „Persze hogy túléljük, csak az a kérdés, hogyan kerülünk ki ebből a helyzetből, nagy károsodásokkal, súlyos sebekkel, vagy megússzuk kék foltokkal” – fogalmazott az elnök.