2024. szeptember 11., szerda

Még nem dőlt el az autógyári munkások sorsa

Négyezer eurós végkielégítést ígértek tíz év munkáért

Megállapodás nélkül ért véget Ana Brnabić kormányfőnek és munkatársainak a kragujevaci Fiat munkásaival folytatott tegnapi, belgrádi tárgyalása. Csak arról döntöttek, hogy június 10-éig „befagyasztják” a mostani állapotot, egyelőre marad a status quo. A munkások és a szakszervezetek képviselői megerősítették, 10-éig nem szerveznek semmilyen tiltakozó megmozdulást, de „48 órán belül megküldik a kormánynak követeléseik listáját”. Most először került nyilvánosságra, hogy a cég a munkaerő-fölöslegnek nyilvánított dolgozóknak 10 évi munkáért 4000 euró végkielégítést kínál, ami számukra elfogadhatatlan. A következő találkozó várhatóan Kragujevacon lesz. A kormány részéről a tegnapi megbeszélésen részt vettek még Darija Kisić munkaügyi és Anđelka Atanasković gazdasági miniszter, valamint a pénzügyi tárca képviselői. Jelen volt Nikola Dašić, Kragujevac polgármestere is.

(Fotó: Beta)

(Fotó: Beta)

Vagy külföldi munkavállalás a Stellantis más gyáraiban, vagy távozás a Fiatból szociális program alapján. Ezt a két lehetőséget kínálta fel a kragujevaci autógyár azoknak a munkásoknak, akiket munkaerő-fölösleggé nyilvánított, miután az olasz–amerikai FCA és a francia PSA csoport egyesülésével létrejött Stellantis gépkocsigyártó vállalat villanyautók gyártására tér át a szerbiai üzemben, és ehhez kétévi átmeneti időszakra van szüksége. Szerbia az április végén aláírt megállapodás alapján 48 millió euróval vesz részt az elektromosautó-gyártási projektumban, és a kragujevaci autógyári munkások szerint ez úgy is értelmezhető, hogy „az állam valójában fizet a gyárnak a felmondásokért”.

A cég a múlt héten közölte: a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) 2016 munkása közül 1541  „létszámon felüli”, a lökhárítókat gyártó Fiat Plasticban pedig a foglalkoztatottak 90 százaléka fölösleggé vált. Az üzemi szakszervezetek jelezték, ha nem fogadják el követeléseiket, tömegtüntetéseket szerveznek, fontos útvonalakat torlaszolnak el, és az érdekvédelmi harc más eszközeit is igénybe veszik. Saša Đorđević, az Önálló Szakszervezet vállalati elnöke elmondta: az a legfőbb követelésük, hogy a külföldi munkavállalást, illetve a szociális programot kizárólag az önkéntesség elve alapján, illetve a szerbiai törvények szerint bonyolítsák le. Két év külföldön túl hosszú idő a családot hátrahagyó fiatal munkások számára, a szociális program szerinti végkielégítésnek pedig a törvényes minimumnál magasabbnak kell lennie. Azokat, akiknek egyik lehetőség sem felel meg, 65 százalékos fizetéssel szabadságra kell küldeni, amíg más munkát nem találnak számukra.

Zoran Miljković, a Fiat Plastic Önálló Szakszervezetének vezetője azt mondta, miután Aleksandar Vučić elnök kifejtette véleményét a Fiat-ügyről, semmi jóra nem lehet számítani. Az államfő vasárnap leszögezte, hogy a Fiatot (amely ma már tkp. a Stellantis nevű francia–amerikai–olasz konzorcium) nem az állam irányítja, nem is a szocialista önigazgatás korszakát éljük, ennélfogva a Stellantisnak jogában áll üzleti döntéseket hozni. Az elektromos járművek gyártására való áttérés végett valójában néhány hónapos külföldi kiképzésre küldi az emberek egy részét. Vannak elfogadhatatlan esetek, például nem szabad megengedni, hogy terhes nőknek felmondjanak, és erről tárgyalni fog a beruházóval, de minden más a Stellanits üzleti politikájának kérdése. Vučić hozzátette: az állam „kiegészítő munkát” biztosít azoknak, akik elégedetlenek lesznek a Fiat kínálta megoldással. Egy Kragujevacra érkező német vállalatra utalt.