2024. szeptember 14., szombat

Munkahely a tudományok doktorainak

A felsőoktatási titkárság jóvoltából az idén négyen jutottak álláshoz az Első esély program keretében

A tudományos doktori címüket közelmúltban megvédő személyek bizonyítási lehetőséget kapnak az elkövetkező év során. Az Első esély program azok számára biztosít támogatást, akik doktori címekkel még nem jutottak munkához és az akadémiai karrierjüket szeretnék tovább építeni. Ők most egy éven át folytathatják teljes munkaidőben a megkezdett kutatásaikat az egyetemi berkeken belül. A Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatásügyi Titkárság 6 millió dinár értékű keretösszeget irányzott elő 4 frissen doktorált személy támogatására. A sikeresen pályázóknak dr. Zoran Milošević tartományi felsőoktatási titkár gratulált személyesen ez alkalommal a tartományi kormány épületében.

– A jól működő társadalom alapját mindig tudomány biztosítja, amire épül a szakértelem, a sikeres gazdaság, ami jólétet ad az embereknek. A tudás az egyedüli igazi tőke, amire valóban építhetünk biztos jövőt. Ezek a fiatalok pedig a következő években hatalmas horderejű változások elindítói lehetnek. A fiatal, ambiciózus, tehetséges embereket nagyon fontos megtartania egy országnak, mert ők lesznek abban a helyzetben, hogy megváltoztassák egy ország sorság hosszú távon – monda Milošević.

A felsőoktatási titkár a nyertes munkavállalók körében (Fotó: Dávid Csilla)

A felsőoktatási titkár a nyertes munkavállalók körében (Fotó: Dávid Csilla)

A tartományi titkár azt is közölte a média képviselőivel, hogy az idén hat jelentkező volt a programra. Ebből négy személy kapta meg az Első esély lehetőséget, legjobb tudomása szerint a másik két személy pedig egy másik programba került bele. Az Újvidék területén lévő Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálathoz 25 személy van bejelentkezve tudományok doktora címmel, Vajdaság területén pedig valamivel több mint 30. A média kérdésére miért jelentkeztek akkor mégis ilyen kevesen a programra, a tartományi titkár sem tudott pontosan válaszolni. Elmondása szerint ő is csak feltételezésekbe bocsátkozhat, mivel az adott személyekről ezen kívül semmilyen információja sincs. Milosević szerint könnyen megeshet, hogy a potenciális jelentkezők valójában már nem Újvidék területén laknak, hanem  vidéken, és jelentős életstílusváltással járna egy visszaköltözés.

A négy nyertes pályázó közül ketten az orvostudományok, ketten pedig a bölcsészet területén végzik kutatásaikat. Ahogyan elhangzott, nem bánják, hogy fizetésük nem éri el azt a magasságot, amit az egyetemeken dolgozó professzoroké. A legfontosabb, hogy folytathassák a megkezdett kutatásaikat. Marija Genc, az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karán doktorált néhány hónapja, és kortárs irodalommal foglalkozik, Ivana Bata az orvostudományi egyetemen folytathatja gyógyszerészeti kutatásait, Zorica Popov pedig az onkológia területén.

Jovana Kasaš az Újvidéki Egyetem Bölcsészkarának Történelem Tanszékén doktorált az idén. Ahogyan a többiek is, a korábbi években ő is vállalt munkát, valamint önkénteskedett is 8 évig az egyetemen, doktori titulussal viszont először áll munkába. Témája az I. világháború után Temesvárra vándorolt szerbek sorsa. A projektnek köszönhetően továbbra is a mellett a profeszor mellett marad, aki eddig is a mentora volt, az együttműködés tehát nem szakad meg.

– Nagyon jó, hogy egy éven át hivatalosan is foglalkozhatunk azzal, ami az érdeklődési körünk, de ez az idő elég rövid. Véleményem szerint a fiatal kutatóknak állandó foglalkoztatást kell biztosítani, valamint intézményes rendszernek is állnia kell a kutatások mögött. Fejlődni csak így tudunk – mondta a fiatal tudós.