2024. szeptember 14., szombat

Svájci csoki illatozik Újvidéken

A Barry Callebaut csokoládégyár megnyitóján az államfő is megkóstolta az édességeket

Évente ötvenezer tonna csokoládét állítanak majd elő a Barry Callebaut újvidéki gyárában, amelynek megnyitóján tegnap Aleksandar Vučić államfő is részt vett. A svájci óriáscég a világ legnagyobb kakaófeldolgozója: az elkészített csokoládék 75 százaléka a zürichi székhelyű nagyvállalat nyers csokoládéjából készülnek. A tervek szerint a befektetők az első öt évben 50 millió euró értékű beruházást valósítanak meg Szerbiában.

Az újvidéki üzem Délkelet-Európa legnagyobb csokoládégyára, az itt készített termékek 90 százalékát pedig kivitelre szánják – mondta az eseményen az államfő.

– Fantasztikus illatok terjengnek, ez a földkerekség legjobb csokoládéja. Mától pedig kitűnő szerb szakemberek és munkások gyártják azt az alapanyagot, amely a világ minden tájára eljut – mondta a gyárlátogatáson az államfő.

Jelenleg 100 munkás dolgozik a Barry Callebaut vajdasági üzemében. Az óriáscég a világ 30 országában nyitott már gyárat, és összesen 11.500 munkást alkalmaz.

A Barry Callebaut hosszú távú beruházást tervez Újvidéken, innen látják el áruval a környező országok piacát (Fotó: Ótos András)

A Barry Callebaut hosszú távú beruházást tervez Újvidéken, innen látják el áruval a környező országok piacát (Fotó: Ótos András)

Az újvidéki gyár megépítéséről 2019-ben írtak alá szerződést a szerb állam képviselőivel a svájci befektetők. Ennek értelmében az állam térítésmentesen bocsátott a beruházó rendelkezésére 2 hektár és 8 ár területet a nagybecskereki úton, ahol a tartományi székváros legújabb ipari parkját tervezik kialakítani. A 2,19 millió euró értékű földterület mellett 12 millió eurós támogatást is odaítélt a beruházóknak a szerb kormány. Többet is kaptak volna, ha kérnek – nyilatkozta akkoriban Aleksandar Vučić, aki szerint „nagy és fontos befektetőről van szó”.

A felmérések ugyanis azt mutatják, hogy az újvidéki gyár jelentősen hozzájárul majd az országos kivitel növeléséhez, és így erősíti Szerbia gazdaságát – indokolták meg az állami képviselők a szerződésben foglaltakat. A dokumentum szerint a svájci gyár öt évig nem adhatja el a kapott területeket, és 2028-ig működnie kell Újvidéken. Az óriáscég vezetői a pénzügyminisztériummal is egyeztettek: az állam minden munkahely megnyitását 120 ezer euróval támogatja, a Barry Callebaut pedig a minimálbérnél legkevesebb 20 százalékkal magasabb fizetést köteles kifizetni a cég alkalmazottainak.

A csokigyár alapkövét 2020 márciusában helyezték el Újvidéken. Akkor Antoine de Saint-Affrique vezérigazgató kijelentette, hogy minden lehetséges alapanyagot Szerbiában szereznek majd be, ami további jelentőséget ad a befektetésnek. Hozzátette: hosszú távú beruházást terveznek Újvidéken, innen látják el áruval a környező országok piacát. Létrehozzák a Csokoládé Akadémiát is, az Újvidéki Egyetemmel együttműködve pedig további kutatásokat is folytatnak – ígérte több mint másfél évvel ezelőtt az óriáscég igazgatója.

Akkoriban Miloš Vučević polgármester a beruházás fontosságát abban látta, hogy „nemcsak gazdasági fejlődést, hanem a lakosok életminőségének általános javulását eredményezi”. A tegnapi megnyitóról szóló beszámolójában pedig kiemelte, hogy Újvidék város 342 millió dinárral járult hozzá a gyár kommunális infrastrutúrájának megvalósításához, az utak megépítéséhez, illetve a szükséges csatorna- és vízvezeték-hálózat biztosításához. A kitartó munka és a fejlődés vágya sikert eredményez, és így Szerbia a legjobb csokigyártók közé emelkedhet – mondta Vučević. Hozzátette: „büszke vagyok arra, hogy Újvidék polgármestereként részese lehetek városunk történelmi felemelkedésének!”