2024. szeptember 13., péntek

Akkor sem drágul, ha nincs

A globális energiakrízis országunkban nem befolyásolja az árakat – Regionális krízisterv kidolgozását szorgalmazza az energiaügyi miniszter

Stabilizálódott a Bulgáriából érkező gázellátás, és az energiakrízis ellenére sikerül a gáz árát is megtartani országunkban – mondta Zorana Mihajlović energiaügyi miniszter. A Prva televízióban nyilatkozva hangsúlyozta azonban, hogy Szerbiában biztosítani kell a stratégiai tartalékokat, és szükség van egy regionális krízisterv kidolgozására is. A szerb kormány jóváhagyásával a Szerbiai Villanygazdaság sem emeli az ipari árakat – áll a szolgáltató közleményében.

ÖSSZEFOGÁSSAL A KRÍZIS ELLEN

Mihajlović szerint nagy szükség van az ország gáztartalékainak biztosítására. Kiemelte, hogy a jövő év folyamán 450 millióról 800 millió köbméterre növelik az udvarnoki tároló kapacitását, hogy az előre nem látható problémák esetén se szoruljunk behozatalra. A stratégaiai tartalékoknak fedezniük kell az ország gázszükségleteit addig, amíg orvosolják az ellátás során felmerülő gondokat – magyarázta az energiaügyi miniszter.

Ugyanakkor szorgalmazta, hogy Szerbia Magyaroszággal és Bulgáriával együtt dolgozzon ki egy olyan tervet, amely regionális szinten védené meg az említett országokat a világon uralkodó energiakrízis hatásaitól.

– Az energia árának alakulását számos tényező befolyásolja. A járványhelyzetben világszinten jelentősen nőtt a kereslet, s ennek következtében az európai tárolók kiürültek. Szerbiának az orosz Gasprom vállalattal hosszú lejáratú szerződése van, amely év végéig érvényes. Aleksandar Vučić államfő már most megbeszéléseket folytat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel annak érdekében, hogy a jövőben is hasonlóan kedvező feltételekkel köthessen szerződést a Srbijagas Közvállalat az orosz szolgáltatóval – emelte ki a tárgyalások jelentőségét Mihajlović.

A VILLANYGAZDASÁG TÁMOGATJA AZ IPART

A szerb kormány ajánlatára a Szerbiai Villanygazdaság november 30-áig változatlan árakon biztosítja az áramot az ipari felhasználóknak – áll a szolgáltató közleményében. A megkötött szerződéseket tehát meghosszabbítják, a lejártak helyett pedig egy hónapos új szerződéseket kötnek. Azok a vállalatok és cégek viszont, amelyek már november 1-jétől is aláírták a szolgáltatás igénylését, így december 1-jéig a régi áron juthatnak hozzá a villanyáramhoz – részletezték az illetékesek.

A közleményben kiemelték, hogy a villanygazdaság a világkrízis idején is igyekszik támogatni az ország gazdaságát, a leghozzáférhetőbb árakat biztosítva az iparnak. „Az aktuális energiakrízis rámutatott arra, hogy a Szerbiai Villanygazdaság megbízható termelő és szolgáltató” – hangzott el azon a tanácskozáson, amelyet az Amerikai Gazdasági Kamara szerbiai kirendeltsége szervezett meg az ipari áram árának alakulása kapcsán.

A találkozó résztvevői kiemelték, hogy a villanyáram árának befagyasztása rövid távú intézkedés, a világon uralkodó helyzet miatt ugyanis az év végén, vagy legkésőbb a jövő év első negyedében már számolni kell a drágulással. Ugyanakkor arra figyelmeztették az ipari felhasználókat, hogy az árak nem fognak visszaesni a krízis előtti időszak áraira, így a korábban 60 eurós megawattóránkénti ár 2022-ben a tőzsdén elérheti akár a 120 eurót is.

Ez viszont nem azt jelenti, hogy a végső felhasználókkal is ezt az árat fizettetik majd meg – emelték ki a szakemberek, akik szerint adókedvezményekkel és saját termeléssel továbbra is alacsonyabban tudják tartani a villanyáram árát országunkban, mint amennyit a világpiaci díjazások megszabnak.