2024. szeptember 13., péntek

Ötszörösére duzzadt a dinártakarék

Egyelőre nem emelkednek a kamatlábak – A közvetlen külföldi beruházások értéke elérte a 3,6 milliárd eurót – A szerbiai aranynak Szerbiában a helye

Szerbiában nem fognak növekedni az euró alapú hitelek kamatlábai, mert az Európai Központi Bankban (ECB), melynek döntései a mi piacunkra is hatással vannak, azt mondják, nem emelik a kamatokat. Az Egyesült Királyság központi bankja (The Bank of England – BoE) ugyan megemelte a kamatlábakat, de az amerikai Szövetségi Tartalékok Rendszerének (FED) és az ECB-nek még nincs szándékában, mert utóbbiak, akárcsak Szerbia, azt tartják szem előtt, hogy a kamatlábak féken tartásával kell serkenteni a gazdasági növekedést és a lakossági fogyasztást – közölte Jorgovanka Tabaković, a Szerb Nemzeti Bank kormányzója a Prva tévé műsorában. Kiemelte, ebben a helyzetben fölöttébb fontos a tekintélyes hitelminősítő ügynökségek véleménye, mely szerint Szerbia megtartotta adósosztályzatát, és javított befektetési kilátásain. A jegybank vezetője nagy sikernek tartja, hogy az ország a koronavírus-járvány feltételei közepette is 3,6 milliárd euró értékű, közvetlen külföldi beruházásokkal zárja a 2021. évet, amivel megközelítette a 2019. évi 3,9 milliárdos rekordot.

Arra az újságírói megjegyzésre, hogy egyes vélemények szerint a külföldi beruházók azért sietnek Szerbiába, mert az állam hathatós támogatásokban részesíti őket, Tabaković kifejtette: ez egy nyitott gazdaság, a beruházók anyagi támogatása pedig világszerte gyakorlat. Öröklött, de módosított, a mai körülményekhez igazított döntésről van szó, amely a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és a bérnövekedés szempontjából helyesnek bizonyult. A bankkormányzó úgy látja, hogy az ország polgárai egyre nagyobb bizalommal vannak a hazai valuta iránt, amit az is bizonyít, hogy növekszik a dinártakarék, és ma már ötször akkora, mint 2012-ben volt (amikor a Szerb Haladó Párt hatalomra került – a ford. megj.).

„A dinártakarékot illetően sikerült átlépnünk a famózus, 100 milliárd dináros határt, de ez még mindig nem sok, mert a legtöbb megtakarított pénz továbbra is euróban fekszik. Ez is a múlt öröksége, hiszen azokat, akik egykor a nagy infláció miatt minden pénzüket elvesztették, nehéz meggyőzni arról, hogy dinárban érdemesebb takarékoskodni, és jobb lenne dinárra váltani az eurót.”

Tabaković emlékeztetett, a jegybank döntése értelmében hazahozták külföldről az ország aranyát, mert annak itt a helye. Tavaly, amikor a járvány miatt teljesen szünetelt a forgalom, Szerbiának a legújabb kiadású eurós bankjegyeket kellett beszereznie, mert félelmükben az emberek néhány hét leforgása alatt kivették a bankból megtakarított pénzüket. „Nem akartuk korlátozni a kifizetést, de nem volt elegendő készpénz az országban, ezért különrepülőgéppel hoztuk a készpénzt, ami nem volt könnyű. Tehát miért vállaltuk volna a kockázatot egy újabb vírusfajta vagy újabb leállás esetére, amikor az ország aranytartalékait itthon is van hol tartani, a hazaszállítás költségei pedig elenyészőek voltak” – magyarázta a bankkormányzó.