Amikor 2021 elején helyreálltak a gázárak a korábbi rekordalacsony szintekről, csak kevesen gondolták, hogy az év második felében hatalmas drágulási hullám jön. Pedig így történt. Az állapot ráadásul tartósnak tűnik, sőt fennáll annak a veszélye is, hogy a tél végére több (európai) országban kritikusan alacsony szintre esnek a gázkészletek.
Pótlásuk alighanem nagyon költséges lesz. Legalábbis erre utalnak a határidős piacokon jegyzett magas árak. A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF januári határidős könyvében a minap már majdnem 140 euró körül jegyeztek egy megawattórát. Ez ezer köbméterenként 1650 dollárnak felel meg.
A világ vezető kitermelője, az orosz állam felügyelte Gazprom máris elégedetten dörzsöli a markát. Ebben az évben ugyanis rekordbevételt ért el, és földgázból is 24 százalékkal többet termelt, mint tavaly, így 2021-ben összesen 515 milliárd köbmétert juttatott piacra.
Alekszej Miller, a csaknem 400 ezer alkalmazottat foglalkoztató óriáscég elnöke szerint ez a legmagasabb termelési adat az elmúlt tizenhárom évben. Új rekordot nemcsak a (ki)termelésben sikerült elérni, hanem a bevételek, illetve a nyereség terén is, ám erről Miller még nem közölt számokat, csupán annyit árult el, hogy vállalata az idén is bebizonyította: vezető szerepet tölt be a világ energiapiacán.
A Gazprom az új évben is jó eredményekre számít. Úgy kalkulál, hogy az exportra szánt gáz átalagára 250 dollár lesz ezer köbméterenként. Ez azonban mérsékelt becslés, ami azt jelenti, hogy ennél többet kell majd fizetniük az importőröknek. Hogy mennyit, azt a cég egyik vezetője mondta el. Famil Szadigov, a Gazprom igazgatótanácsának alelnöke kijelentette: az exportált átlagos gázár 2022-ben „minden bizonnyal meghaladja a 280 dollárt”. Moszkva arra számít, hogy ez az állapot tartós marad egész évben. Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes szerint a problémára a hosszú távú gázszerződések jelenthetnék a megoldást.
Az exportált földgáz átlagára (ezer köbméterenként) egyébként 300 dollár körül alakult ebben az évben, jócskán meghaladva a Gazprom eredeti, 170 dollárról szóló kalkulációját.
A cég régóta fontos szerepet tölt be az európai gázellátásban, így aligha meglepő, hogy 2021-ben csak ezen a piacon bő 180 milliárd köbméter gázt adott el.
Az idén azonban többen is megvádolták, hogy szándékosan nem töltötte fel európai uniós tárolóit a fűtési időszak előtt.
A kritikusok politikai okokat sejtenek a háttérben, mások viszont azt valószínűsítik, hogy a megnövekedett oroszországi kereslet kielégítése és a szerződéses exportkötelezettségek teljesítése miatt nem maradt több szabad földgázmennyisége, amivel a tárolók nagy részét feltölthette volna.
A Gazprom akár azzal is védekezhet, hogy folyamatosan teljesíti szerződéses szállítási kötelezettségeit, sőt már 2021 első tíz hónapjában több földgázt exportált Bulgáriába, Romániába, Szerbiába és még néhány országba, mint 2020 egészében. Az utóbbi néhány hónapban azonban nem kínált fel újabb mennyiségeket az azonnali piacon sem év végi, sem 2022 eleji szállításra, ami miatt egyre többen aggódnak.