2024. szeptember 13., péntek

Az emberséges ellátásért

Kiosztották a támogatási szerződéseket a szociális intézmények vezetőinek

A társadalom peremére szorultak megsegítése társadalmi kötelesség és egyéni felelősség. A tartomány területén 30 állami intézmény nyújt otthont a rászorultaknak, és több olyan szociális központ is működik, melyek a társadalmi felelősségvállalást erősítik. Csütörtökön délelőtt a tartományi kormány épületében Predrag Vuletić tartományi szociálpolitikai, demográfiai és nemi egyenjogúsági titkár a szociális védelmet biztosító intézmények igazgatóinak osztotta ki a támogatási szerződéseket. A titkár elmondása szerint a rendelkezésre álló eszközökkel az intézmények állapotát javítják, felszerelését, berendezését bővítik. Ötvennégy projektum megvalósítására összesen 97, 4 millió dinárt fordított a tartományi kormány, az eredetileg tervezett 90 millió dinár helyett.

– A felhasználók életkörülményeinek javítása egy soha véget nem érő folyamatos munka, az emberséges feltételeket mindenki számára biztosítani kell, bármilyen körülmények között. Az elmúlt két év járványügyi nehézségei fokozták a kihívásokat szociális téren is. Viszont büszkén ki lehet jelenteni, hogy az állami szociális otthonok összesen 5815 felhasználója és 2559 dolgozója, valamint a további 63 magánlétesítmény mintegy 2000 felhasználója és 895 foglalkoztatottja közül mindössze 9-en betegedtek meg koronavírusban. Ebből kettő volt bennlakó és hét dolgozó. Azt hiszem, nagy kitartásról és emberségről tettek tanúbizonyságot az ágazatban dolgozók az elmúlt 24 hónap alatt – jelentette ki a tartományi titkár.

Vuletić azt is elmondta, a szociális védelemre mutatkozó igény egyre nagyobb, és egyre több a feketén tartott, szociális védelmet ígérő központ is.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

A folyamatos jó kommunikáció a tartományi titkárság és a szociális ágazat között jelentős terheket vesz le az intézményekről Ljiljana Bognić, a törökbecsei Sveti Vasilije Ostroški – Čudotvorac Felnőttek Otthonának igazgatója szerint.

– A sikeres együttműködések a tartományi titkársággal jelentős tehermenesítést jelentenek. Ez már sokadik alkalom, hogy jelentős beruházásokat végezhetünk el, ezúttal az épület berendezését és felszerelését újítjuk fel – mondta az igazgató. Ana Vila, a veterniki fogyatékossággal élő fiatalok és gyermekek otthonának vezetője elmondta, az elmúlt öt évben folyamatosak voltak a felújítások az intézetben. A vízvezeték-rendszer felújítása már közeleg a végéhez, ezt megelőzően a fűtőház, a mosoda, a konyha épült újjá.

– Az intézetnek csaknem 500 lakója van, ezért minél magasabb szintre kell emelni az egészségügyi ellátást, illetve szükség esetén meg kell oldani a felhasználók kórházba juttatását, ha erre mutatkozik szükség. Ezúttal az egészségügyi ellátás fejlesztésére kapunk támogatást, és egy mentőautóval gazdagodott az intézet – mondta az igazgató.

Majláth Béla, a bácskossuthfalvi Otthon – Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézet igazgatója arról beszélt lapunknak, hogy az elmúlt időszak legnagyobb kihívása az intézmény lakóinak megvédése volt a vírustól, és ezen a területen az eddigiekben sikeresen teljesítettek.

– A szolgáltatásaink minőségének emelését mindig szem előtt tartjuk, ez azonban sokszor az épület állapotától is függ. A 2,2 millió dináros támogatást a vizesgócok, a fürdőszobák feljúítására fordítjuk. Ez egyébként csak részleges rekonstrukció, mert az intézmény 4 hektáron terül el, több mint 230 helyiséggel, öt szárnnyal, és emiatt mindenhol 5-6 fürdőhelyiségre van szükség. Ugyanakkor a teljes otthon megérett a felújításra, s erre, reményeink szerint, lehetőség nyílik a közeljövőben, mégha csúszik is a projekt az árrobanás miatt.