2024. szeptember 12., csütörtök

A polgár megsétáltatása

Azoknak a hitelfelhasználóknak, akik pert nyertek a bankok ellen, újra ki kell fizetniük a hitelfeldolgozási illetéket, sőt a perköltségek is őket terhelik

Javában tart azoknak a banki értesítéseknek a kiküldése, melyekben a pénzintézetek arról tájékoztatják a hitelfelhasználókat, hogy mégis ki kell fizetniük a hitelkezelési költségeket, tehát 8 napon belül fizessék vissza a banknak a bírósági döntés alapján egyszer már visszakapott pénzt. A Szerbiai Bankok Egyesületében (UBS) elmondták: azokról a felülbírálokról van szó, melyeket a bankok kértek 2021. szeptember 17-e előtt, azaz mielőtt még a Legfelsőbb Semmítőszék (VKS) kiegészítette volna a bankkölcsönök illetékeivel kapcsolatos eredeti, 2018-ból származó jogi álláspontját, vagyis a bankok oldalára állt volna.

Vladan Vasić, az UBS főtitkára közölte, a becslések szerint a bankok a szóban forgó dátumig 5000–9000 esetben kérték a revíziót, de eddig csak néhány tíz beadványról született döntés. Ezekben az esetekben a polgároknak vissza kell fizetniük a pénzt a banknak, mert más igénybe vehető jogorvoslat nincs. Vasić azt javasolja a bankkölcsönök felhasználóinak, vonják vissza keresetüket, és menjenek el bankjuk jogi szolgálatába, hogy megállapodásra jussanak.

A Legfelsőbb Semmítőszék tavaly szeptemberben változtatta meg korábbi álláspontját, és az új határozatban kimondta, hogy „a banknak joga van megfizettetni szolgáltatásainak költségeit, így nem semmis a banki hitelekről szóló szerződésnek az a szakasza, mellyel a felhasználót a hitelfeldolgozási költségek kifizetésére kötelezik, amennyiben a bank hitelkínálata világos, és egyértelmű adatokat tartalmazott a kölcsönfelvétel költségeit illetően”.

– Akkor arra kértük a polgárokat, vonják vissza a vádat, és így semmilyen költséget nem fizettetünk meg velük. Ez a felszólítás részünkről továbbra is érvényes. Adataink szerint mintegy 30 000 személy vonta vissza keresetét, amióta pedig megvannak a bankok javára hozott első revíziós határozatok, egyre többen állnak el a vádtól – mondta Vasić. Szerinte egyértelmű, hogy a káoszt a Legfelsőbb Semmítőszék okozta, mert – miután a bíróságok a korábbi állásfoglalása alapján 3 és fél éven át  a polgárok javára döntöttek – utólag úgymond kiegészítette állásfoglalását, mondván, hogy azt addig tévesen alkalmazták.

Ügyvédek adatai szerint összesen mintegy 250 000 bankkölcsönt felvett személy perelte be a bankokat. Számuk a Legfelsőbb Semmítőszék első állásfoglalásakor nőtt meg robbanásszerűen, hiszen az igazságügyi testület akkor még a banki ügyfeleknek adott igazat. Miután megszülettek a polgárok javára az első bírósági határozatok, a bankok azonal revíziót kértek. Az első ítéletek a napokban érkeztek meg.

– A felülvizsgálati eljárások között olyan is előfordul, hogy a bíróság a polgár javára dönt, de feltételezhető, hogy a VKS megmásított állásfoglalása után sokan elveszítik a pert. Minden banknak megvan a saját politikája, és még van idő arra, hogy a kliensek egyezségre jussanak velük. Akik nem vonják vissza a keresetet, azoknak vissza kell fizetniük a pénzt, más lehetőség nincs – mondja Jasmina Milutinović, a Szerbiai Ügyvédi Kamara elnöke. Ez a véleménye Dejan Gavrilovićnak, az egyik fogyasztóvédelmi szervezet és az Efektiva Banki Ügyfelek Szövetsége elnökének is. Mint mondja, fellebbezési lehetőség nincs.

Az újvidéki Felső Bíróságon elmagyarázták: a kliens abban az esetben nyerhet pert, azaz mentesülhet a hitelfeldolgozási költségek alól, ha a kölcsön felvétele előtt a bank nem juttatott el ügyfelének olyan írásbeli ajánlatot, melyben világosan feltüntette az őt terhelő hitelkezelési költségeket. Amellett, hogy a polgároknak vissza kell fizetniük a korábban egyszer már hivatalosan nekik megítélt összeget, a perköltségeket is ki kell fizetniük.