2024. szeptember 6., péntek

Szegényedő milliárdosok

A globális válság a leggazdagabbakat is megviseli

A koronavírus-járvány által kiváltott válság még kedvezett a leggazdagabbaknak, a pandémia alatt szinte minden nap született egy új milliárdos. A mostani globális válságban azonban már nem megy olyan jól nekik, tavaly csökkent a létszámuk és a vagyonuk is. Az Altrata elemző cég nemrég nyilvánosságra hozta a 2022. évre vonatkozó jelentését a milliárdosokról. Tavaly 3194 személy mondhatta el magáról, hogy a legfelsőbb klubba tartozik. Ez pedig 3,5 százalékos csökkenés az előző évihez képest. Mindemellett a teljes vagyonuk is zuhant, mintegy 5,5 százalékkal 11,1 billió dollárra esett vissza. Azért nem kell őket sajnálni, hiszen az átlagvagyonuk még így is 3,47 milliárd dollárt tett ki. Latin-Amerikában és a Karib-térségben 3,4 százalékkal 141-re csökkent a szupergazdagok száma, Észak-Amerikában pedig 2,3 százalékkal 1011 főre. A csendes-óceáni térség az egyetlen olyan terület, ahol a milliárdosok száma 2,5 százalékkal 41 főre emelkedett. Az Altrata szerint a létszámcsökkenésnek és a vagyonvesztésnek azok az okai, hogy a tőkepiacok visszaesése emelkedő kamatlábakhoz és a befektetők óvatosságához vezetett, másrészt az elszálló energiaárak és az elszabaduló infláció is nehéz helyzetet hozott létre a legtöbb iparágban világszerte.

A legtöbb milliárdos még mindig az Egyesült Államokban él, a számuk 955, majd következik Kína, ahol jelenleg 357 szupergazdag tartózkodik. Ezután következik Németország és az Egyesült Királyság. Fontos megemlíteni, hogy a német milliárdosok összvagyona kétszer akkora, mint a briteké. Nagy-Britanniában a milliárdosok száma a 2007–2008-as globális pénzügyi válság óta most először csökkent. Szintén érdekes, hogy hiába Japán a világ harmadik legnagyobb gazdasága, nem szerepel az Altrata 15-ös toplistáján, a Forbes kimutatása szerint is az országban 50 alatt van a milliárdosok száma. Figyelemre méltó, hogy az ukrán háború ellenére az orosz milliárdosok száma még enyhén nőtt is, majdnem 5 százalékkal. Szingapúr könyvelhette el a legnagyobb növekedést a létszámban, tavaly 8 százalékkal több milliárdos élt ott, mint 2021-ben. A városokat tekintve egyértelműen New York vezet, itt 136 milliárdost jegyeznek, utána Hongkong következik (112), majd San Francisco (84), Moszkva (76) London (75), Peking (61) és Los Angeles (58). Érdekes, hogy a harmadik helyezett Németországban egyetlenegy város sem szerepel a top 15 listán, azaz a német milliárdosok nem élnek olyan koncentráltan egy központi városban.

Tavaly a világ 500 leggazdagabb embereinek vagyona 1400 milliárd dollárral csökkent a globális részvénypiacok zuhanása miatt. Különösen sokat, csaknem 62 milliárd dollárt veszített a Tesla vezetője, Elon Musk. Az Amazon alapítója, Jeff Bezos ennél is többet, 63 milliárd dollárt. Elon Musk továbbra is a világ leggazdagabb embere, vagyonát 220,2 milliárd dollárra becsülik. Személyes rekordja 2021 novemberében volt, akkor, becslések szerint a 320 milliárd dollárt is elérte a vagyona.