2024. szeptember 30., hétfő

A világ legjobb villanyautói érkeznek Szerbiába

Hamarosan Szerbiában, Szlovákiában és Horvátországban is megjelenik az elektromos autókat fejlesztő és gyártó amerikai Tesla vállalat, melynek központja a kaliforniai Szilícium-völgyben, Palo Altóban található. A hírt maga Elon Musk, a Tesla végrehajtó igazgatója osztotta meg a Twitteren.

– A jövő év eleji szlovákiai, horvátországi és szerbiai nyitásban reménykedünk. Végre Nikola Tesla is boldog lehetne, hogy saját autói eljutnak azokba az országokba, ahonnan származik – írta a Twitteren Musk. Noha részletekbe nem bocsátkozott, feltehető, hogy a villanyautókat gyártó, világhírű cég képviseletet nyit nálunk és a szóban forgó másik két országban. A vállalatot 2003-ban alapította Martin Eberhard, JB Straubel, Marc Tarpenning és Ian Wright. Nevét a szerb származású amerikai feltalálóról, Nikola Tesláról kapta.

Tavaly Szerbiában mindössze 148 elektromos meghajtású gépjárművet jegyeztek be, ezeknek több mint a fele személygépkocsi. E járművek számára az országban most már sok helyütt felszereltek töltőket, a villanyautóval közlekedők csupán a 10-es közúti folyosó mentén 15 gyorstöltő állomást vehetnek igénybe, de van ilyen a többi autópálya mellett, a nyilvános parkolókban és a fizetőkapuk közelében is; a feltöltés körülbelül 30 percig tart.

A korábbi Tesla-modelleknél jóval olcsóbb Tesla Model 3 elektromos meghajtású személyautó európai forgalmazására a kaliforniai vállalat 2019 elején kapott engedélyt, augusztusban megkezdte kelet-európai terjeszkedését, és nem régóta Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovéniában is lehet már vásárolni Tesla autókat. A cégnek egyelőre csak Lengyelországban van szervizközpontja, de hamarosan Budapesten is nyit egyet.

Elon Musk, a Tesla végrehajtó igazgatója dél-afrikai származású amerikai üzletember, befektető, mérnök, aki 2004-ben 6,5 millió dollárt fektetett magánvagyonából a 2003-ban Tesla Motors néven alapított autógyártó startupba. Gyakran nevezik Igazi Vasembernek, ugyanis több vonásban is hasonlít a képregényszereplőre: milliárdos, feltaláló, és több meghökkentő üzleti vállalkozást is sikerre vitt. Ő alapította egyebek között a SpaceX céget is. Célja az volt, hogy önerőből fejlesszen ki egy űrkapszulát, mely később akár embereket is szállíthat a Nemzetközi Űrállomásra. A kapszula fejlesztése csaknem tíz évig tartott, de végül sikerrel járt, a Dragon űrhajó 2012-ben hozzákapcsolódott a Nemzetközi Űrállomáshoz. 2013-ban Musk a Hyperloop nevű tervével került a figyelem középpontjába, ugyanis kijelentette, hogy forradalmasítani tudná a szárazföldi tömegközlekedést. Tervei között szerepel egy Mars-utazás magántőkéből és egy hatékonyabb meghajtás megvalósítása az űrhajók számára. Arról az állításáról is ismert, hogy az emberek csak algoritmusok, és bármely pillanatban törölhetők.

2016-ban a világ leggazdagabb embereinek Forbes-listáján a 21. helyen volt, vagyonát az idén januárban 21,4 milliárd dollárra becsülték.