2024. szeptember 6., péntek

Költséges kölcsönből nyaralni

Egyre jobban eladósodik a lakosság

A készpénzhitelek iránti kereslet annak ellenére sem csökken országunkban, hogy a kamatok folyamatosan emelkednek. Ellenkezőleg: a nyaralások közeledtével egyre többen folyamodnak banki kölcsönökért. A pénzintézetek szerint javarészt kisebb összegeket igényelnek az ügyfeleik: a legtöbben 50–120 ezer dináros hiteleket kérelmeznek. A kamatok azonban a globális válság miatt jelentősen magasabbak, mint a korábbi években – írják a Blic elemzői.

A legfrissebb hivatalos jelentések szerint ugyanis havonta 0,4 százalékkal emelkedik a szerbiai lakosság adóssága a bankok felé, és jelenleg összesen 3.300 milliárd dinárral tartoznak a hazai pénzintézeteknek. A kinnlevőség 60 százalékát a készpénzkölcsönök alapján tartják nyilván, amelyek értéke egy év alatt 11,2 százalékkal nőtt, és elérte a 663 milliárd dinárt. Második helyen a felújításra igényelt kölcsönök és lakáshitelek vannak, 631,3 milliárd dinár értékben – áll a tartozásokat elemző országos jelentésben.

A pénzügyi szakértők kiemelik, hogy a készpénzalapú hitelekre elszámolt kamatlábak a tavalyi 8-9 százalékról legkevesebb 13 százalékra emelkedtek, de egyes pénzintézetek akár 25 százalékos kamattal is kínálnak kölcsönöket. Állításaikat példákkal is alátámasztották: az egyik bankban a legfeljebb ötezer eurós készpénzhitelt 13,99 százalékos effektív kamatlábbal hagyják jóvá, 71 havi lefizetésre. Egy másik pénzintézet inkább kisebb összegeket kínál az ügyfeleinek, és a 20–120 ezer dináros hitelre 25 százalékos kamatot számol el, csupán 6–12 hónapos visszafizetési határidővel. De arra is akad példa, hogy 50 ezertől 2,5 millió dinárig terjedő kölcsönt 19 százalékos kamattal kínálnak egyéves törlesztési határidővel.

A számítások tehát azt mutatják, hogy a legjobb esetben is 1.071 eurót kell visszafizetniük a bankok ügyfeleinek azért a kézhez kapott 1000 euróért, amelynek kölcsönzésére 12 havi, 89 eurós törlesztőrészlettel szerződtek le – vonják le a következtetést a hazai kínálatból a pénzügyi elemzők. Kiemelik azonban, hogy ezt a példát a jelenleg elérhető legkedvezőbb feltételek alapján számolták ki, és hogy átlagban ez a hitel 50 euróval többe kerül jelenleg az ügyfeleknek. Ahogyan egy 3000 eurós, 18 százalékos kamatlábbal leszerződött hitelt havonta átlag 149 eurós törlesztőrészlettel igényelhetnek, és a tartozás lezárásakor 594 euróval többet fizetnek ki a banknak, mint amennyit kézhez kaptak.

A pénzintézetek valamelyest alacsonyabb kamattal számolják el az online igényelt és leszerződött hiteleket. Ezek viszont alacsonyabb összegek, amelyeket leginkább nyaralásra vagy használt autó vásárlására igényel a lakosság – állítják a bankok képviselői. A Kamatica pénzügyi portál szakemberei viszont a készpénzhitelek buktatóira hívják fel a figyelmet. Ezeket ugyanis általában a nem tervezett költségek fedezésére igénylik a bankok ügyfelei, holott csak akkor hasznosak, ha figyelmesen válogatnak a kínálatból és óvatosan használják fel a kapott eszközöket. Nagyon fontos, hogy az eladósodás előtt a lakosok felmérjék lehetőségeiket, és akkora törlesztőrészlettel terheljék le a havi költségvetésüket, amekkora mellett biztosítani tudják a megélhetésüket is – javasolják a szakemberek. Hozzáteszik: annyi pénzt ajánlatos igényelni, amennyire szükség van, és mérlegelni kell az optimális törlesztési határidőt is.

A szakemberek javaslatait már csak azért is érdemes megfontolni, mert a pénzügyi elemzők szerint a közeljövőben tovább emelkednek a kamatlábak. Az Euribor már most megközelíti a négy százalékot, az amerikai központi bank (FED) pedig még két növelést irányozott elő az év végéig. Az előrejelzéseiket az eddigiekben követte az Európai Központi Bank is, melynek döntéseit igencsak megérzik a szerbiai lakosok is – állítják a hazai elemzők.

Nyitókép: Illusztráció