2024. szeptember 28., szombat

Magyarországra 2021 októberétől érkezhet gáz Szerbia felől

A gázellátásról és egy közös áramtőzsde létrehozásáról is tárgyalt a két ország illetékes minisztere

A gazdasági együttműködés lehetőségeiről, az energiaellátás jövőjéről egyeztetett Budapesten tegnap Aleksandar Antić bányászati és energiaügyi miniszter Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel. Megállapodtak abban, hogy még szorosabbra kell fűzni a kapcsolatokat ezen a téren a két állam között, s az érintett vállalatoknak is számos lehetőségük van az együttműködésre. Egyetértési nyilatkozatot kötött a találkozó eredményeként a Szerbiai Villanygazdaság és a Srbijagas földgázszolgáltató vállalat a Magyar Villamos Művekkel. Antić szerint a megállapodásnak stratégiai jelentősége van mindkét ország szempontjából, hiszen egy erős jelenlét a regionális energiapiacon számos előnyökkel jár. Megállapította azt is, hogy Szerbia és Magyarország a gazdasági, politikai kapcsolatainak a virágzását éli, s ez a helyzet elsősorban Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és Aleksandar Vučić szerb államfőnek, kettejük baráti kapcsolatának köszönhető, melyet sikeresen átmentettek az országok közötti hivatalos kapcsolatokra is.

Aleksandar Antić és Szijjártó Péter a találkozót követő sajtótájékoztatón (Fotó: Beta)

Aleksandar Antić és Szijjártó Péter a találkozót követő sajtótájékoztatón (Fotó: Beta)

Szijjártó elmondta, Magyarországra 2021 októberétől érkezhet gáz Szerbia felől, akár a tervezettnél is nagyobb mennyiségben, az épülő Balkáni Áramlatnak köszönhetően. Magyarország többletfejlesztéseket is vállal, amennyiben a szállítóvállalatok az évi 6 milliárd köbméternél nagyobb igényt jelentenek be – fűzte hozzá. A határtól a magyar vezetékhálózatig tartó szakasz építése már az előkészületeknél tart, és hamarosan megszülethet az összekapcsolódási megállapodás is a szerb féllel – jelentette be. A tárcavezető tájékoztatása szerint Szerbia és Magyarország közös célnak tekinti, hogy regionális áramtőzsdét hozzon létre, és ezzel kiszámíthatóbbá tegye a térség áramellátását. Az együttműködés keretében a kétszeresére bővül a szerb és a magyar hálózat összeköttetési kapacitása, vagyis a duplájára nő a két ország közötti villamosenergia-csere. Az új paksi erőműblokkok termelési többlete részben Szerbiába kerülhet, és Magyarország a szerbiai vízi erőművek kapacitására is számíthat – adta hírül Szijjártó nyilatkozatát az MTI.

Uniós bővítési kérdésekre kitérve a magyar tárcavezető közölte, meglátása szerint az EU-nak szüksége van Szerbiára, Magyarország pedig nemzetstratégiai jelentőséget tulajdonít déli szomszédja uniós csatlakozásának. Ezért is üdvözölte, hogy Várhelyi Olivér szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős uniós biztos olyan módszertant fogadtatott el Brüsszelben, amely felgyorsíthatja Szerbia EU-integrációját. El kell kezdeni a következő tárgyalási fordulókat Szerbiával – állapította meg.