2024. szeptember 28., szombat

Jövőre kezdődhet a Belgrád–Niš gyorsvasút építése

Zorana Mihajlović közlekedési miniszter Nišben közölte, már folynak a tárgyalások a kínai CRBC vállalattal a fővárosból Nišbe és Preševóba vezető gyorsvasút építéséről, és remélhetőleg jövőre megkezdődhetnek a munkálatok – tette közzé a Tanjug.

Nagy kár lenne, ha nem épülne ki a gyorsvasutat az ország déli része felé is – fogalmazott a tárcavezető, és arra emlékeztetett, hogy javában folynak a munkálatok a Belgrádtól Magyarország határáig húzódó vasúti szakaszon, amelyen majd – mint már annyiszor elmondták – 200 kilométeres óránkénti sebességgel száguldanak a szerelvények.

Zorana Mihajlović Pirotban (Fotó: Beta)

Zorana Mihajlović Pirotban (Fotó: Beta)

– Ez a déli vonal egy hatalmas, mintegy kétmilliárd eurós beruházás, ennyibe kerül a Szabadka és Belgrád közötti gyorsvasút is, de tudni kell, hogy ez nem más, mint a jövőbe való befektetés. Úgy döntöttünk, hogy a kínai CRBC-vel dolgozunk, és a kínaiakkal máris tárgyaló Szerbiai Vasúti Infrastruktúra vállalatnak most az a feladata, hogy a következő néhány hónapban előkészítse az üzleti szerződést – mondta Mihajlović. Megjegyezte, mivel ekkora összegről van szó, már kérték a kínai kormánytól a preferenciális hitel jóváhagyását.

– Remélem, tartani tudjuk magunkat a közösen lefektetett ütemtervhez, mely szerint három hónapon belül el kell készülnie az üzleti szerződés javaslatának. Közben készülnek a kivitelezési tervek is, és remélem, jövőre megkezdődhetnek a munkálatok – mondta Mihajlović. Július végén már részletesen beszélt a tervekről, akárcsak Aleksandar Vučić államfő, aki azt hangoztatta, hogy 1 óra és 20 perc alatt lehet majd vonattal eljutni Belgrádból Nišbe.

A közlekedési kérdésekben is illetékes miniszter szavai szerint „ez egy új, modern, másmilyen Szerbia lesz”. Közben pedig megvalósul Pekingnek az a terve, hogy ezen az úton is biztosítsa a kereskedelmet a nyugat-európai országok irányába. Köztudott, hogy a térségünkben történő kínai fejlesztések alapvető célja valójában az európai piacok gyors és egyszerű elérése, márpedig a kínai áru a görögországi Pireusz kikötőjéből a többi között Szerbián és Magyarországon keresztül érheti el az ókontinens piacait.